Ρέθυμνο – ΑΕΚ 57-66

Την 2η νίκη στη Betshop.gr Basket League πέτυχε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 66-57 του Ρεθύμνου στο Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη». Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 2-2. Το Ρέθυμνο με σερί 5-0 πήρε προβάδισμα (7-2), στο 3’. Η ΑΕΚ απάντησε και με 2 βολές του Καββαδά και τρίποντο του Γιαννόπουλου ισοφάρισε (7-7), στο 6’. Με επιμέρους σκορ 10-8, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Σαντ – Ρος με δύο βολές ισοφάρισε στο 11’ και ο Τσαλμπούρης με δίποντο μείωσε 23-21, στο 14’. Η «Βασίλισσα» με συνεχόμενους πόντους από τους Ρος, Μέις και Ρόμπερσον πήρε το προβάδισμα (29-28), στο 18’. Με επιμέρους σκορ 3-2, το Ρέθυμνο πήγε με το +1 (31-30), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

O Ρόμπερσον με κάρφωμα ισοφάρισε (32-32), στο 21’. Το Ρέθυμνο με σερί 4-0 έκανε το 36-32, στο 22’ και ο Λαρεντζάκης με 6 συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε (38-38), στο 25’. Με επιμέρους σκορ 11-8, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα +3 (49-46), στο 30’.

Λαρεντζάκης και Ματσιούλις με μία εύστοχη βολή έκαναν το 51-48, στο 32’. Το Ρέθυμνο ισοφάρισε τρίποντο του Γκάιτον (51-51) στο 33’. Η «Βασίλισσα» με σερί 12-0, από συνεχόμενους πόντους των Λαρεντζάκη, Μέις και Γιαννόπουλου, ανέβασε τη διαφορά στο +12 (63-51), στο 36’. Ο Ρόμπερσον με δίποντο έκανε το 65-55, ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης και ο Ματσιούλις με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 66-57.

Τα δεκάλεπτα:  17-15, 31-30, 46-49, 57-66

Οι διαιτητές: Αναστόπουλος, Μπήτης, Καλδίρης

Ρέθυμνο (Μυκονιάτης): Ντάνιελς, Ντέιβις 10 (1), Γκάιτον 12 (2), Ραζής 4, Κουρέπης, Γλυνιαδάκης 4, Σιγκούνας, Μπαρτ 17 (2), Καλογιαννίδης 2, Κλάντον 8.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος (5 ριμπ. – 3 ασ), Τσαλμπούρης 2, Ματσιούλις 2 (6 ριμπ. – 4 κλεψ.), Μέις 13 (1), Λαρεντζάκης 15 (3), Γκρίφιν 2, Καββαδάς 2, Σαντ – Ρος 7 (5 ριμπ. – 3 κλεψ.), Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 8 (7 ριμπ.),  Γιαννόπουλος 5 (1), Χάντερ 10.