Πρώτο τρόπαιο, 99-95 τη Μακάμπι

Το πρώτο της τρόπαιο για τη σεζόν 2018-19 κατέκτησε η ΑΕΚ καθώς επικράτησε 99-95 στην παράταση της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» της Λευκωσίας, τερματίζοντας αήττητη στην 1η θέση.

Η «Βασίλισσα» που ξεκίνησε με τους Μωραϊτη, Αγραβάνη, Ματσιούλις, Σάκοτα και Χάντερ στην αρχική πεντάδα προηγήθηκε 14-9 στο 6’ και ανέβασε τη διαφορά στο +8 (29-17), στο 10’.

Ο Γκρίφιν με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +13 (40-27) για  την ομάδα του Λούκα Μπάνκι, στο 15’, με το ημίχρονο να βρίσκει την ΑΕΚ στο +8 (47-39).

Με την έναρξη της 3ης περιόδου η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +15 (60-45) και ο Μωραϊτης με τρίποντο έκανε το 68-61 στο 30’. Η Μακάμπι με σερί 7-0 ισοφάρισε (68-68), στο 32’. Ο Γκρίφιν με δίποντο έκανε το 73-73, στο 35’.

Η Μακάμπι με τρίποντο του Πάργκο πέρασε μπροστά στο σκορ (84-83), 35 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Γκρίφιν με μία εύστοχη βολή ισοφάρισε (84-84) στα 27’’, ωστόσο ο Χάντερ έχασε μοναδική ευκαιρία να τελειώσει το ματς στην κανονική ροή του, καθώς αστόχησε μόνος κάτω από το καλάθι, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Η «Βασίλισσα» με πρωταγωνιστές τους Γκρίφιν, Ματσιούλις, Σάκοτα πήρε γρήγορα το προβάδισμα (93-85), τρία λεπτά πριν το φινάλε της παράτασης. Ο Γκρίφιν με γκολ – φάουλ έκανε το 99-94, στα 18’’ και ο Καλοιάρο με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 99-95.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Ρομάνο, Στυλιανού

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 39-47, 61-68, 84-84 (κ.α.), 95-99 (παρ.).

Μακάμπι (Σπάχια): Κέντρικ 6 (2), Πάργκο 28 (5 τρ. – 7 ασ), Ομπράιαν 11 (1), Καλοιάρο 13 (1), Σαχάρ, Κέιν 10, Αβντίγια 16 (1), Τάιους 11 (13 ριμπ.).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 3 (6 ασ – 4 κλεψ.), Σάκοτα 16 (2 τρ. – 5 ριμπ.), Τσαλμπούρης 2, Ματσιούλις 14 (3 τρ. – 6 ριμπ. – 6 ασ), Αγραβάνης, Μωραϊτης 19 (3), Γκρίφιν 22 (2 τρ. – 7 ασ – 4 κλεψ.), Ρόμπερσον 5, Γιαννόπουλος 3 (1), Χάντερ 15.