Πρωταθλητές οι Νέοι

Το Πρωτάθλημα Νέων της ΕΣΚΑ κατέκτησε η ΑΕΚ.

Το συγκρότημα του Αλέξη Φαλέκα μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα επικράτησε 70-66 στον Τελικό επί του Δούκα στο Ζηρίνειο.

Με την έναρξη του αγώνα ο Δούκας πάτησε πιο δυνατά στο παρκέ του Ζηρίνειου και στο πεντάλεπτο προηγήθηκε 15-5. Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 17-0 και πήρε προβάδισμα με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ κράτησε την υπέρ διαφορά του σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο πηγαίνοντας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με +5 (33-27).

Η διαφορά των πέντε πόντων παρέμεινε με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (49-44). Ο Δούκας μείωσε στον πόντο (64-63), ένα λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα με την ΑΕΚ  να αποδεικνύεται πιο εύστοχη στις βολές και να παίρνει τη νίκη (70-66).

Το «παρών» από πλευράς διοίκησης της AEK B.C., έδωσαν οι Μάκης Αγγελόπουλος, Χάρης Κουτάς, Δημήτρης Χιώτος, Νίκος Μπαμπανικολός καθώς και οι Ντράγκαν Σάκοτα, Σωτήρης Μανωλόπουλος, Γιώργος Χήνας, Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Τσινέμελου Ελόνου.

Στο μικρό τελικό το Ψυχικό επικράτησε 64-58 του Αμύντα και κατέκτησε την 3η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 27-33, 44-49, 66-70

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Καλδίρης, Καραβίτης

Δούκας (Παπαδόπουλος): Καμπερίδης 7 (1), Κιάκης, Μιλεντίγεβιτς 12, Σακελλαρίου 2, Καρακατσάνης, Ψαρράς 2, Γκίνης 1, Αγραβάνης 15, Κιόρρι, Μαστόρος 13 (2), Προίσκος, Καρράς 14.

ΑΕΚ (Φαλέκας): Βάση, Μωραΐτης 22 (2), Γκουαλτιέρι, Κόλτηρης, Στεργίου, Ρούσσης, Σκουλίδας 7 (1), Χρήστου, Πρόφκα 4, Βιτζηλαίος 2, Χατζηδάκης 8, Τσαλμπούρης 27 (3).