Προμηθέας – ΑΕΚ 67-86

Μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της στο Πρωτάθλημα της Stoiximan.gr Βasket League πραγματοποίησε η ΑΕΚ, καθώς επιβλήθηκε 86-67 του Προμηθέα στο Κλειστό «Δ. Τόφαλος». Ο Κώστας Βασιλειάδης με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 4-2.  Ο Νιούλεϊ με τρίποντο έκανε το 7-6 για την ΑΕΚ στο 3’ και ο Ντίξον με δίποντο έκανε το 11-8, στο 5’. Με επιμέρους σκορ 13-7, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα (21-18), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Μαυροκεφαλίδης με δίποντο και Βασιλειάδης με τρίποντο έδωσαν προβάδισμα στην ΑΕΚ 23-21, με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου.  Ο Τσαλμπούρης με δίποντο κράτησε το προβάδισμα της ΑΕΚ (28-26), στο 13’ και ο ίδιος παίκτης με κάρφωμα έκανε το 32-28, στο 15’. Με επιμέρους σκορ 14-7, η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +7 (46-39), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

O Ούκιτς με δίποντο έκανε το 48-39, στο 31’ και ο Ντίξον με τρίποντο έκανε το 53-42, στο 32’. Νιούλεϊ με δίποντο και Ντίξον με τρίποντο συνέχισαν το επιθετικό σερί της «Βασίλισσας» (58-42),  στο 24’. Ο Βασιλειάδης με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +15 (61-46), στο 25’. Mε επιμέρους σκορ 8-4, η ΑΕΚ έκλεισε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα +19 (69-50).

Mε σερί 4-0, ο Προμηθέας μείωσε (69-54), στο 32’. Ο Μακ Γκραθ με τρίποντο έκανε το 72-54, στο 34’. Μαυροκεφαλίδης με δίποντο και Μακ Γκραθ με νέο τρίποντο ανέβασαν τη διαφορά στο +23 (77-54), στο 36’.  Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Μπλασινγκέιμ να ευστοχεί σε δίποντο και να διαμορφώνει το τελικό 86-67, σε μία αναμέτρηση όπου η ΑΕΚ θύμισε κατά πολύ την ομάδα του πρώτου γύρου, βγάζοντας ενέργεια, πάθος και δύναμη σε άμυνα και επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-46, 50-69, 67-86

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Μπήτης, Συμεωνίδης

Προμηθέας (Αγγέλου): Παπαντωνίου, Μπλασινγκέιμ 11 (1),  Γκίκας 9 (2), Πέττας 2, Φαγιέ 7 (8 ριμπ.), Τσάμης, Ντίκερσον, Τζόουνς 11, Τόντιτς 15 (2), Σαρικόπουλος 4, Μουρ 8 (1).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 11 (1 τρ. – 6 ασ), Μακ Γκραθ 8 (2), Ελόνου 2, Βασιλειάδης 17 (5 τρ. – 7 ριμπ.), Χαριτόπουλος 2, Ντίξον 12 (2 τρ. – 4 κλεψ.) Λαρεντζάκης 3 (1), Νιούλεϊ 10 (2), Μαυροειδής, Σκουλίδας, Μαυροκεφαλίδης 15 (1 τρ. – 7 ριμπ.), Τσαλμπούρης 6.