ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 71-78

Το 6Χ6 στο πρωτάθλημα Stoiximan.gr Basket League πέτυχε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 78-71 του ΠΑΟΚ στο Κλειστό της  Πυλαίας. Ο Μάικλ Ντίξον με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 6-2.  Ο Ούκιτς με δίποντο έκανε το 8-4, στο 5’.  Με επιμέρους 13-11 ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισα έξι πόντων (21-15), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

O Μαυροειδής με δύο εύστοχες βολές μείωσε 21-17, με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου.  Ο ΠΑΟΚ με σερί 5-0 ανέβασε τη διαφορά στο +9 (26-17), στο 12’. Μαυροειδής και Σάκοτα με δίποντα μείωσαν για το 26-21, στο 13’. Ο Χρυσικόπουλος με δίποντο έκανε το 34-23, πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 11-4, η ΑΕΚ μείωσε στους τέσσερις πόντους (38-34), με το τέλος του ημιχρόνου.

Με σερί 4-0, οι γηπεδούχοι έκαναν το 42-34, στο 21’. Ο Ούκιτς με δίποντο μείωσε για το 42-36 στο 22’. Ο Τέιλορ με δίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +11 για τον ΠΑΟΚ (49-38), στο 25’. Ο Γουίλιαμς με τρίποντο μείωσε 53-48, στο 28’. Με επιμέρους σκορ 5-5, ο ΠΑΟΚ κράτησε το +5 (58-53), με το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο Σάκοτα με γκολ – φάουλ και Ούκιτς με δίποντο ισοφάρισαν (58-58), στο 31’. Ντίξον με δίποντο και Γουίλιαμς με τρίποντο συνέχισαν το επιθετικό σερί  και έδωσαν προβάδισμα στην ΑΕΚ (63-59), στο 33’.  Ο Ούκιτς τέσσερις συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων (67-59), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

O Σάκοτα με δύο εύστοχες βολές έκανε το 69-62, στο 38’. Οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 μείωσαν 71-69, ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Ντίξον με πέντε συνεχόμενους πόντους και ο Μιλόσεβιτς με δίποντο διαμόρφωσαν το τελικό 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 58-53, 71-78

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μπήτης, Παντελίδης

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος: Χρυσικόπουλος 7, Κόνιαρης, Τσόχλας, Τέιλορ 5, Μιλένοβιτς 4, Γλυνιαδάκης 15, Σίμπερτ 10 (2), Μπράιαντ 17 (3),  Πέινερς 13, Κλάντον.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 16, Σάκοτα 9, Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 11 (15 ριμπ.), Xαριτόπουλος, Ιβάνοβιτς, Ντίξον 22 (3), Λαρεντζάκης, Μαυροειδής 8, Γουίλιαμς 12 (4).