Πανιώνιος – ΑΕΚ 78-94

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 94-78 του Πανιωνίου στο κλειστό της Νέας Σμύρνης στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και πέτυχε την όγδοη νίκη της στο Πρωτάθλημα και τρίτη συνεχόμενη.

Ο Ποπς Μενσά Μπονσού με 20 πόντους (είχε και 8 ριμπάουντ) και ο Καρλ Ίνγκλις με 20 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την «Βασίλισσα». Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 6-0 με 4 πόντους του Κόλεμαν. Ο Μενσά – Μπονσού με γκολ-φάουλ μείωσε σε 6-3, αλλά ο Δημήτρης Βεργίνης με τρίποντο έγραψε το 9-3, ενώ απέμεναν 7 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Μάλιστα, με επιμέρους σκορ 11-3 η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 14-12 στο 6’. Ο Πανιώνιος απάντησε και με σερί 6-0 πήρε… κεφάλι με 18-14 στο 8’ με τρίποντο του Στραντ. Ακολούθησε ένα σερί 5-0 της ΑΕΚ για το 19-18 στο 9’. Ο Στραντ έγραψε το 23-21 της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με επτά συνεχόμενους πόντους του Ίνγκλις. Ο Καναδός σκόρερ έδωσε… αέρα 5 πόντων (28-23) στους φιλοξενούμενους στο 12’. Ο Πανιώνιος μείωσε σε 28-27, ωστόσο η «Βασίλισσα» πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 8-2 και ανέβασε την διαφορά στους 7 πόντους (36-29) στο 17’. Οι γηπεδούχοι ροκάνισαν την διαφορά στους 2 πόντους (36-34) με σερί 5-0 στο 18’.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει το 48-40 υπέρ της ΑΕΚ, η οποία έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 12-6. Στην επανάληψη, ο Πανιώνιος προσπάθησε να επιστρέψει και αρχικά μείωσε σε 50-44 στο 21’, ενώ ο Κόλεμαν με δύο βολές έγραψε το 53-49 στο 22’. Η ΑΕΚ αποκατέστησε γρήγορα την τάξη και με σερί 6-0 αύξησε την διαφορά στους 10 πόντους (59-49) στο 24’.

Η διαφορά επανήλθε στους 5 πόντους (59-54), όμως η ΑΕΚ διατήρησε σταθερά το προβάδισμα. Ο Ντελινινκάιτις ευστόχησε σε τρίποντο και συνέβαλε στο 71-64 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τελευταία «πράξη» της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να μειώνει σε 73-70 στο 33’ με επιμέρους σκορ 6-2. Με σερί 7-0 η ΑΕΚ επανέφερε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (80-70) στο 35’. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τελικό 94-78.

Διαιτητές: Ψαριανός – Σώμος – Δεσλής.
Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-48, 64-71, 78-94
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 10 (1), Βεργίνης 11 (1), Κουκουλάς, Σπυρόπουλος 4, Στραντ 8 (2), Μπιλής, Σταμάτης, Γουντς 4, Κόλεμαν 17, Κορόλεφ 9 (6 ριμπ.), Ταμπς 15 (2), Διαμαντόπουλος.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 1, Ντελινινκάιτις 11 (3), Σάκοτα 12 (2 τριπ., 6 ριμπ.), Πολυτάρχου 3 (1), Χέρστον 19, Σαρικόπουλος, Αθηναίου, Μιλόσεβιτς 8, Μενσά – Μπονσού 20 (8 ριμπ.), Ίνγκλις 20 (3).