Ολυμπιακός – ΑΕΚ 83-77

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 83-77 από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και υπέστη την ένατη ήττα της στο Πρωτάθλημα. Ο Ποπς Μενσά – Μπονσού με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την «Βασίλισσα». Ο αγώνας κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-1 στο πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης, χάρη σε πέντε πόντους του Βασίλη Σπανούλη. Ο Γιάννης Αθηναίου με τρίποντο μείωσε σε 10-8 στο 4’, ενώ ο Καρλ Ίνγκλις τον… μιμήθηκε και ισοφάρισε σε 11-11 στο 5’. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γιώργου Πρίντεζη, οι γηπεδούχοι πήραν… κεφάλι με 16-13 ενώ απέμεναν 3 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε σερί 7-0 και πέρασε μπροστά με 20-16 στο 19’. Αρχικά, ο Δημήτρης Κατσίβελης με μία βολή και ακολούθως ο Οθέλο Χάντερ με ένα κάρφωμα διαμόρφωσαν το 20-19 του δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε το σερί του (έφτασε το 8-0) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και απέκτησε το προβάδισμα με 24-20 στο 11’.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης μείωσε σε 24-23 στο 12’, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν επιμέρους σκορ 10-5 και ανέβασαν την διαφορά στους 6 πόντους (34-28) στο 16’. Η «Βασίλισσα» απάντησε με δικό της σερί 5-0 για το 34-33 στο 18’. Ο Τόμας Ντελινινκάιτις με τρίποντο έβαλε σε θέση… οδηγού την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα (38-36 στο 19’).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 40-39 υπέρ του Ολυμπιακού. Στη επανάληψη, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 8-0 και αύξησε την διαφορά στους 9 πόντους (48-39 στο 21’). Η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα και με επιμέρους σκορ 12-5 μείωσε σε 53-51 στο 26’.

Μάλιστα, ο Αθηναίου με τρίποντο έδωσε ξανά την πρωτοπορία στο σκορ στην «Βασίλισσα» (54-53), ενώ ο Ίνγκλις έγραψε το 56-53, πριν ο Σπανούλης φέρει το ματς στα… ίσια (56-56 στο 27’). Ο Ποπς Μενσά – Μπονσού με καλάθι και φάουλ και ο Τρεμέλ Ντάρντεν με τρίποντο ήταν οι «θύτες» του 59-59 στο 28’. Εντέλει, η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει το 64-62, υπέρ του Ολυμπιακού.

Η τελευταία «πράξη» του αγώνα άρχισε με τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου (65-64). Με σερί 4-0 οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 68-65. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 70-70 στο 35, με επιμέρους σκορ 5-2 και με συνεχόμενους πόντους του Μενσά – Μπονσού. Ο Αθηναίου με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (73-72 στο 36’), ωστόσο με σερί 6-0 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 78-73 στο 39’.

Ο Ματ Λοτζέσκι με τρίποντο συνέβαλε στο να φτάσει η διαφορά στους 7 πόντους (81-74), 47 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Το τελικό 83-77 διαμορφώθηκε με δύο εύστοχες βολές του Κώστα Σλούκα.

Διαιτητές: Φούφης – Παναγιώτου – Βαρδάλος

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-39, 64-62, 83-77.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 3 (1), Χάντερ 4, Ντάνστον 8, Σπανούλης 21 (1 τριπ., 12 ασισ.), Ντάρντεν 3 (1), Σλούκας 10, Λαφαγιέτ 6 (2), Λοτζέσκι 9 (3 τριπ., 6 ριμπ.), Πρίντεζης 11, Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 3 (1), Ντελινινκάιτις 6 (2), Κασελάκης 3, Χέρστον 13 (1 τριπ., 10 ριμπ., 4 ασισ.), Ουίλιαμσον 1, Σαρικόπουλος 6, Αθηναίου 12 (3 τριπ., 5 ασισ.), Μιλόσεβιτς 1, Μενσά – Μπονσού 24 (7 ριμπ.), Ίνγκλις 8 (1).