Nίμπουρκ – ΑΕΚ 93-94

Την πρώτη της νίκη στο BCL πανηγύρισε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 94-93 στην 2η παράταση της Νίμπουρκ, στο Sportovni Hala Kralovka, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.  Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 4-2. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 4-0 και πέρασαν μπροστά στο σκορ (6-4), στο 3’. Ο Σάκοτα με γκολ – φάουλ έκανε το 7-6, στο 4’ και ο Ματσιούλις με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 14-11, στο 5’. Με επιμέρους σκορ 16-6, η «Βασίλισσα» ανέβασε τη διαφορά στο +13 (30-17), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ρόμπερσον με κάρφωμα και Γιαννόπουλος με μία εύστοχη βολή έκαναν το 33-17, στο 12’. Ο Ρόμπερσον με νέο δίποντο έκανε το 35-19, στο 13’ και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο το 38-24, στο 15’. Με επιμέρους σκορ 14-12, η ΑΕΚ πήγε με διαφορά +16 (52-36), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η Νίμπουρκ με σερί 6-0 μείωσε 52-42, με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Ο Γιαννόπουλος με τρίποντο έκανε το 55-42, στο 22’ και ο Γκρίφιν το 59-49, στο 25’ με δίποντο. Με σερί 12-0 οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (62-61), στο 28’. Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 5-0 (Ρόμπερσον δίποντο, Ματσιούλις τρίποντο) και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (66-62), στο 30’.

Λαρεντζάκης και Ματσιούλις με τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (72-64), στο 32’. Με νέα τρίποντα οι Ματσιούλις και Λαρεντζάκης ανέβασαν τη διαφορά στο +12 (78-66), στο 33’. Με σερι 10-0, οι γηπεδούχοι μείωσαν (78-76), στο 36’ και ο Κριζ με μία εύστοχη βολή έκανε το 78-77, δυόμιση λεπτά πριν το τέλος.

Ο Χάντερ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 80-77, ένα λεπτό και σαράντα δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Μπόχατσικ με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στη Νίμπουρκ (82-80), στα 41 δευτερόλεπτα. Ο Λαρεντζάκης ευστόχησε σε δύο βολές, ισοφάρισε (82-82, στα εντεκάμιση δεύτερα και έστειλε το ματς στην παράταση, καθώς ο Χρούμπαν αστόχησε από τη θέση του τριπόντου στην εκπνοή του αγώνα.

Με μία εύστοχη βολή ο Ματσιούλις έκανε το 83-82, με την  έναρξη της παράτασης. Οι γηπεδούχοι με σερί 3-0, πέρασαν μπροστά (86-83), δυόμιση λεπτά πριν το τέλος.  Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο ισοφάρισε (86-86),  στα σαρανταεννιά δευτερόλεπτα και έστειλε ξανά τις δύο ομάδες στη 2η παράταση.

Ο Σάκοτα με δίποντο έκανε το 88-86, με την έναρξη της 2ης παράτασης και ο Μπόχατσικ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στη Νίμπουρκ (89-88), δυόμιση λεπτά πριν το τέλος.  Ο Λαρεντζάκης με νέο τρίποντο και ο Χάντερ με μία βολή ανέβασαν  τη διαφορά στο +3 (92-89). Ο Σάκοτα με δίποντο έκανε το 94-91, στα σαρανταδύο δευτερόλεπτα και ο Λόρενς με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 94-93.

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 36-52, 62-66, 82-82, 86-86 (1η παρ.), 93-94 (2η παρ.)

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Τσιούλιν (Ρουμανία), Βιτκάουσκας (Λιθουανία)

Nίμπουρκ (Αμιέλ): Σμιθ 4, Μπέντα 7 (1), Ράιτ 3, Πούμρπλα 4, Λόρενς 7 (1), Πετέρκα 15 (3), Μπόχατσικ 23 (4), Βιοράλ, Χρουμπάν 25 (4).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Σάκοτα 11, Ματσιούλις 21 (5 τρ. – 7 ριμπ.), Μέις 2 (11 ασ), Λαρεντζάκης 23 (7), Γκρίφιν 2 (8 ριμπ.), Καββαδάς 7, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον  13, Γιαννόπουλος 10 (1), Χάντερ 5 (7 ριμπ.)