Κύμη SEAJETS – ΑΕΚ 55-81

Το 3Χ3 στο πρωτάθλημα Stoiximan.gr Basket League πέτυχε η ΑΕΚ καθώς επιβλήθηκε 81-55 της Κύμης στο Κλειστό της Κανήθου. Ο Μάικλ Ντίξον με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 6-0, με τρίποντο του Λαρεντζάκη και τρεις εύστοχες βολές του Βασιλειάδη. Ο Γουίλιαμς με νέο τρίποντο έκανε το 9-0 στο 3’. Με επιμέρους σκορ 20-6 (29-6), η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 23 πόντων με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Σάκοτα με τέσσερις συνεχόμενους πόντους και ο Μιλόσεβιτς με δίποντο ανέβασαν τη διαφορά στο +28 (35-7), στο 13’. Ο Βασιλειάδης με νέο τρίποντο έκανε το 38-7, πέντε λεπτά πριν για το τέλος του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 8-7, ΑΕΚ πήγε με διαφορά 32 πόντους (46-14), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Μαυροειδής και Ούκιτς με δίποντα έκαναν το 50-16 για την ΑΕΚ στο 23’. O Σάκοτα με δίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +36 (60-24), στο 27’ και ο Μάικ Ντίξον με γκολ – φάουλ το 65-31, με το τέλος της τρίτης περιόδου.

O Ντίξον συνέχισε το επιθετικό σερί της ΑΕΚ και με δίποντο έκανε το 73-43, πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης με τον Τζόλο να ευστοχεί σε δύο βολές για την Κύμη και να διαμορφώνει το τελικό 81-55.

Τα δεκάλεπτα: 6-29, 14-46, 31-65, 55-81

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Ανδρικόπουλος, Τσαρούχα

Κύμη (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 9, Σχίζας 9 (1), Τσούπκοβιτς 7, Κατράνας, Τζόλος 2, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 6, Πάλμπλαντ, Μόργκαν 11, Ελ Αμίν 9, Σιγκούνας 2.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 4, Βασιλειάδης 11 (2), Σάκοτα 9 (1), Μιλόσεβιτς 8 (5 ριμπ.), Χαριτόπουλος 5 (1), Ντίξον 18 (3 τρ. – 5 ριμπ.), Λαρεντζάκης 3 (1 τρ. – 3 ασ – 5 κλεψ.), Φάλκερ 4 (6 ριμπ. – 2 ταπ.), Ιβάνοβιτς 9 (2), Μαυροειδής 7 (6 ριμπ.), Σκουλίδας, Γουίλιαμς 3 (1).