Κόροιβος – ΑΕΚ 67-76

Το αήττητο σερί στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Basket League ΣΚΡΑΤΣ συνέχισε η ΑΕΚ καθώς επιβλήθηκε 76-67 του Κόροιβου στο Κλειστό Γήπεδο Ήλιδας. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Ο Κόροιβος με το ξεκίνημα της αναμέτρησης μπήκε δυνατά και με σερί 10-0 στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα πήρε προβάδισμα στο σκορ. Η ΑΕΚ αντέδρασε και με δίποντο του Μαυροκεφαλίδη και τρίποντο του Γουόρεν μείωσε σε 10-5. Ο Μαυροκεφαλίδης με ακόμα δύο πόντους έκανε το 13-7 στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 11-4 οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά δεκατριών πόντων (24-11) με το τέλος της πρώτης περιόδου.

To συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα με επιμέρους σκορ 10-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου μάζεψε τη διαφορά στους πέντε πόντους 26-21.  Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με τρεις συνεχόμενους πόντους μείωσε στους δύο πόντους (26-24) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Ο ρυθμός του αγώνα ισορρόπησε και ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Μαυροκεφαλίδης έκανε το 34-32, με τον Βασιλόπουλο με εύστοχο δίποντο να δίνει προβάδισμα τριών πόντων (38-35) στην ομάδα του με το τέλος του ημιχρόνου.

Η «Βασίλισσα» ξεκίνησε τη τρίτη περίοδο με σερί 11-0 (Χέρστον 6π. – Μαυροκεφαλίδης 3π. – Μιλόσεβιτς 2π.) και παίζοντας εξαιρετική άμυνα απέναντι στους γηπεδούχους πήρε «κεφάλι» στο σκορ 46-38.  Ο Κόροιβος στο 24ο λεπτό της επανάληψης πέτυχε τους πρώτους του πόντους με τον Σλαφτσάκη για το 46-40.  Με επιμέρους σκορ 10-6 η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δέκα πόντων (56-46) με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με την έναρξη της τελευταίας «πράξης» του αγώνα ο Κόροιβος «έτρεξε» επιμέρους σκορ 13-2 και πέρασε μπροστά στο σκορ (59-58) στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ απάντησε και με επτά συνεχόμενους πόντους του Λουκά Μαυροκεφαλίδη πήρε προβάδισμα έξι πόντων (65-59), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.  Γιάννης Καλαμπόκης, Μίλαν Μιλόσεβιτς και Κρις Γουόρεν με εύστοχα τρίποντα αύξησαν κι άλλο τη διαφορά για τη «Βασίλισσα» (74-62) δύο λεπτά πριν το τέλος.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα κύλισαν διαδικαστικά με τη «Βασίλισσα» να επικρατεί του Κόροιβου με 76-67.

Διαιτητές: Σχινάς, Σταματόπουλος, Ανδρικόπουλος

Τα δεκάλεπτα:  24-11, 38-35, 46-56, 67-76

ΚΟΡΟΙΒΟΣ: (Χάρης Μαρκόπουλος):  Ντέιβις 24 (2), Χριστοδούλου, Τρότερ 2, Βασιλόπουλος 19 (3 τρ. – 7 ριμπ.), Χάρις 2, Θόρτον 5 (1 τρ. – 12 ριμπ.), Πουλιανίτης, Χαριτόπουλος 3, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 3, Κάουνσιλ 9 (1).

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα):  Παπαντωνίου, Ουόρεν 11 (3), Κάρτερ 2,  Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 10 (3 τρ. – 4 ασ),  Χέρστον 14 (1 τρ. – 7 ασ), Σάκοτα, Μιλόσεβιτς 6 (1 τρ. – 9 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 28 (6 ριμπ.), Ανοσίκε.