Κόροιβος – ΑΕΚ 63-89

Tη 17η νίκη στο Πρωτάθλημα της Stoiximan.gr Basket League πέτυχε η ΑΕΚ, καθώς επιβλήθηκε 89-63 του Κοροίβου στο Κλειστό της Ήλιδας. Ο Ντούσαν Σάκοτα με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 4-4.  Ο Μαυροειδής με δίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (6-4), στο 5’. Με επιμέρους σκορ 17-16, οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (22-21), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Γκότσερ με δίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Κόροιβο (23-22) με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου και ο Σάκοτα με γκολ – φάουλ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ (25-23), στο 12’. O αρχηγός της «Βασίλισσας» με τρίποντο έκανε το 30-25, στο 13’.  Mε σερί 7-0, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (34-34), στο 15’. Με επιμέρους σκορ 10-8, η ΑΕΚ πήγε με διαφορά δύο πόντων (44-42), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Σάκοτα με τρίποντο έκανε το 47-42, στο 21’. Με σερί 8-2, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά (50-49), στο 23’. Ο Ντίξον με δίποντο έκανε το 51-50, στο 24’ με τον Νιούλεϊ με τρίποντο και τον Ούκιτς με γκολ – φάουλ να ανεβάζουν τη διαφορά στο +5 (57-52), στο 25’. Με επιμέρους σκορ 11-2, η «Βασίλισσα» πήρε προβάδισμα +14 (68-54), στο 30’.

O Mαυροκεφαλίδης με δίποντο και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκαναν το 73-54, στο 32’.  Ο Ντίξον με δίποντο συνέχισε το επιθετικό σερί της «Βασίλισσας» για το 75-54, στο 33’. Ο Ντίξον με γκολ – φάουλ έκανε το 82-59, τρία λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης και ο Τσαλμπούρης με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 89-63.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 42-44, 54-68, 63-89

Διαιτητές: Μάνος, Τζαφλέρης, Μπίκας

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 20 (2), Σταρκς 8, Μιχάλογλου 7 (1), Σανέ 3 (9 ριμπ.), Μακ Κλέλαν 9, Σπυριδωνίδης 4, Σαχπατζίδης, Χατζηνικόλας, Αποστολίδης, Πόλαρντ 12.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 9 (2), Μακ Γκραθ 9 (1), Ελόνου 2, Σάκοτα 18 (2), Βασιλειάδης, Χαριτόπουλος 1, Ντίξον 11 (6 ασ), Λαρεντζάκης 7 (1), Νιούλεϊ 8 (1), Μαυροειδής 6, Μαυροκεφαλίδης 15 (1 τρ. – 8 ριμπ.), Τσαλμπούρης 3 (1).