Κολοσσός Ρόδου – ΑΕΚ 65-72

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 72-65 του Κολοσσού στη Ρόδο στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και κατέκτησε το δωδέκατο ροζ φύλλο στο Πρωτάθλημα. Ο Μαλίκ Χέρστον με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η ΑΕΚ πραγματοποίησε την ανατροπή και με επιμέρους σκορ 32-15, επέστρεψε από το -10 (50-40) της τρίτης περιόδου και πήρε τη νίκη. Κατά τα άλλα, Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 8-5 στο 5’, χάρη σε τρίποντο του Ντομινίκ Γουότερς.

Ο Ποπς Μενσά – Μπονσού μείωσε σε 8-7, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 5-0 και ανέβασαν την διαφορά στους 6 πόντους (13-7) στο 6’. Με δύο βολές του Μενσά – Μπονσού διαμορφώθηκε το 13-10 στο 9’. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 19-13, υπέρ του Κολοσσού.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να τρέχει ένα σερί 4-0 για το 19-17 στο 12’. Το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη απάντησε με δικό του σερί 12-0 και μετέτρεψε σε διψήφια την διαφορά (31-17 στο 16’). Ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 5 συνεχόμενους πόντους (είχε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ στο ντεμπούτο του στο Πρωτάθλημα) έγραψε το 32-22 στο 17’.

Ο Τόμας Ντελινινκάιτις με δύο βολές ροκάνισε τη διαφορά στους 5 πόντους (32-27, 42 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου) και ολοκλήρωσε ένα σερί 8-0 της «Βασίλισσας». Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πέτυχε τη μία από τις δύο βολές που κέρδισε και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 33-27.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν σερί 4-0 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (37-27 στο 21’). Με επιμέρους σκορ 11-4 η ΑΕΚ μείωσε σε 41-38 ενώ απέμεναν 4 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Γουότερς ευστόχησε σε δίποντο για το 45-38 στο 27’, αλλά ο Ντελινινκάιτις έβαλε τις δύο βολές για το 45-40 στο 28’.

Ο Κολοσσός κράτησε την πρωτοπορία μέχρι το 50-40 στο 30’. Με σερί 8-0 που σημειώθηκε στο ξεκίνημα της τελευταίας «πράξης» της αναμέτρησης, η ΑΕΚ «ψαλίδισε» την διαφορά στους 2 πόντους (50-48) στο 32’. Ο Τομ Λίντεν με τρίποντο έκανε το 53-48, ωστόσο ο Ντελινινκάιτις τον… μιμήθηκε για το 53-51 στο 34’.

Με καλάθι του Μαλίκ Χέρστον η «Βασίλισσα» πέρασε μπροστά με 54-53 στο 35’. Το επόμενο τρίλεπτο κύλισε με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Με γκολ-φάουλ του Ζήση Σαρικόπουλου, οι φιλοξενούμενοι πήραν «κεφάλι» με 66-63 στο 39’.

Ο Γουότερς με δύο βολές μείωσε σε 66-65, 43 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς με τέσσερις εύστοχες ελεύθερες βολές και ο Ποπς Μενσά – Μπονσού με άλλες δύο βολές έγραψαν το τελικό 72-65.

Διαιτητές: Σχινάς – Ψαριανός – Ξενικάκης.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 33-27, 50-40, 65-72.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 6, Γουότερς 16 (1 τριπ., 5 ριμπ., 6 ασισ.), Μανωλόπουλος 6 (2), Σμιθ 4, Στεφανίδης 3, Λίντεν 9 (3), Σκοτ 8 (2), Χάγκινς 11 (7 ριμπ.), Ρόμπινσον 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 9 (1 τριπ., 5 ριμπ., 5 ασισ.), Ντελινινκάιτις 12 (2), Σάκοτα 2, Χέρστον 19 (1), Σαρικόπουλος 7, Αθηναίου, Μιλόσεβιτς 6 (9 ριμπ.), Μενσά – Μπονσού 9 (11 ριμπ.), Ίνγκλις 8 (1 τριπ., 6 ριμπ.).