Κολοσσός – ΑΕΚ 85-86

Με νίκη αποχαιρέτησε το 2015 η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 86-85 στην παράταση του Κολοσσού στο «Βενετόκλειο» για την 11η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, στο ντεμπούτο του Γιούρι Ζντοβτς. Ο Ντι Τζέι Κούπερ με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη της αναμέτρησης η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 7-2 (Κάρτερ δίποντο, Κατσίβελης τρίποντο, Μαυροειδής δίποντο).  Ο Μαρκ Κάρτερ συνέχισε το σερί της «Βασίλισσας» και με δίποντο έκανε το 9-2, στα μισά της πρώτης περιόδου.  Με επιμέρους σκορ 9-6 ο Κολοσσός μείωσε στους τέσσερις πόντους τη διαφορά (15-11), με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 8-2 στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου ισοφάρισαν (17-17). Η ΑΕΚ απάντησε και με πέντε πόντους του Κούπερ (τρίποντο – δίποντο), πήρε προβάδισμα τριών πόντων (22-19), πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.  Με επιμέρους σκορ 12-11 υπέρ του Κολοσσού, η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα της (33-31), με το τέλος του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Κολοσσός «έτρεξε» επιμέρους σκορ 7-2 και πήρε το προβάδισμα στο σκορ (38-35), ωστόσο, ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο ισοφάρισε γρήγορα για το 38-38. Ο Ντούσαν Σάκοτα με τρίποντο έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στην ΑΕΚ (41-40). Ο Κολοσσός απάντησε με σερί 7-0 για το 47-41, στα μισά της τρίτης περιόδου.  Ο Σάκοτα με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στους δύο πόντους (49-47), τρία λεπτά για το τέλος της περιόδου.  Με επιμέρους σκορ 12-10 η ΑΕΚ κράτησε τη διαφορά (59-57), με τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Με επιμέρους σκορ 4-3, το συγκρότημα του Γιούρι Ζντοβτς μείωσε στον πόντο (62-61), με την έναρξη της τελευταίας περιόδου.  Ο Μαυροκεφαλίδης με πέντε συνεχόμενους πόντους  έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (66-62), πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης και ο Κατσίβελης συνέχισε το σερί της «Βασίλισσας» για το 68-62.

Με επιμέρους σκορ 5-2 ο Κολοσσός μείωσε για το 70-67, ένα λεπτό και τριάντα δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Ρέλεφορντ με δίποντο μείωσε στον πόντο (70-69), τέσσερα δευτερόλεπτα για τη λήξη, με τον Κάρτερ να ευστοχεί σε δύο βολές για το 72-69, ωστόσο, ο Λαρεντζάκης με τρεις βολές ισοφάρισε για το 72-72 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Με την έναρξη της παράτασης η ΑΕΚ με σερί 5-0 πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (77-72). Ο Κολοσσός απάντησε με σερί 3-0 για το 77-75. Κατσίβελης με μία βολή και Μαυροειδής με δύο ανέβασαν τη διαφορά στους πέντε πόντους για την ΑΕΚ (80-75). Ο Σάκοτα με τρίποντο έκανε το (83-77). Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 8-1, πήραν το προβάδισμα (85-84), τριαντατρία δευτερόλεπτα για το τέλος, ωστόσο, ο Μαυροειδής με δίποντο «σφράγισε» τη νίκη της ΑΕΚ (86-85).

Διαιτητές:  Αναστόπουλος, Παπαπέτρου, Γκούμας

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 31-33. 59-57, 72-72, 85-86 (παρ.)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 24 (1), Λίντεν, Ρέλεφορντ 26 (3), ΜακΓκί 3, Λιούις 5 (1), Μανωλόπουλος 3 (1), Ντέιβις 12, Γεωργαλλής, Άχονεν 5 (1), Σαλούστρος 7 (1).

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Άρμστεντ 4 (1), Κούπερ 20 (4 τριπ. – 11 ασ. – 9 ριμπ.), Παπαντωνίου, Σάκοτα 12 (4 τριπ. – 3 κλεψ.), Μιλόσεβιτς 1, Μαυροκεφαλίδης 18 (3), Κάρτερ 10, Κατσίβελης 10 (1 τριπ. – 4 κλεψ.), Καλαμπόκης 4 (1), Μαυροειδής 7.