Ήττα στις λεπτομέρειες

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 64-61 από τον Άρη στην Θεσσαλονίκη στην φάση των οκτώ για το Κύπελλο Ελλάδος.  Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 13 και ο Μίλαν Μιλόσεβιτς με 11 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ της «Βασίλισσας».

H AEK με το ξεκίνημα του αγώνα και παρά τις σημαντικές απουσίες (Κάρτερ, Σάκοτα, Κατσίβελης, Παύλος)  πήρε προβάδισμα στο σκορ και στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα προηγήθηκε με 9-6. Η «Βασίλισσα» με δίποντα από τους Μιλόσεβιτς και Μαυροκεφαλίδη στο έβδομο λεπτό του αγώνα αύξησε την διαφορά στους πέντε πόντους (15-10), ωστόσο, ο Άρης αντέδρασε και ένα λεπτό πριν την λήξη της πρώτης περιόδου ισοφάρισε για το 17-17. Με επιμέρους σκορ 4-3 η ΑΕΚ πήρε «κεφάλι» με 21-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ με τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου αύξησε την διαφορά στους 6 πόντους για το 24-18. Οι Θεσσαλονικείς απάντησαν στο σερί της ΑΕΚ και με ένα σερί 7-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 30-28 στο 15ο λεπτό. Οι «κιτρινόμαυροι»  απάντησαν και με δικό τους σερί προηγήθηκαν με 34-31 τρία λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο το ματς βρισκόταν στην απόλυτη ισορροπία (36-36) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Χάγκινς ο Άρης πήρε προβάδισμα στο σκορ με 40-36, ωστόσο, το παιχνίδι διεκόπη για μία ώρα, διότι στην τελευταία προσπάθεια του ο Αμερικανός ξεκόλλησε τη μπασκέτα από την βάση της και έπρεπε να γίνει η αλλαγή της. Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ και με ένα επιμέρους σκορ 11-11 ολοκλήρωσαν την τρίτη «πράξη» του αγώνα (51-47).

Η ΑΕΚ παίζοντας σπουδαία άμυνα έτρεξε σερί 8-0 και πέρασε μπροστά στο παιχνίδι (55-51) στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου.  Ο Άρης απάντησε με τρίποντο του Πελεκάνου για το 55-54 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.  Ο Μιλόσεβιτς με τρεις εύστοχες βολές έκανε το 58-56 για την ΑΕΚ δύο λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Ο ΜακNίλ και ο Χάγκινς με διαδοχικά δίποντα έδωσαν το προβάδισμα στον Άρη (61-58) εικοσινεννιά δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Ο Μαυροκεφαλίδης με δύο εύστοχες βολές μείωσε για το 63-60 για να διαμορφώσει το τελικό 64-61 με μία εύστοχη βολή ο Χάγκινς.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πηλοϊδης, Παναγιώτου

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-36, 51-47, 64-61

Άρης: (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 6 (2), Τσούπκοβιτς 2, Γουάιτ 4, Γουότερς 10, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 17, Κοέν 3 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ 6, ΜακΝιλ 9 (1).

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 7 (2), Σκραμπ 3 (1) , Ουόρεν 4, Χέρστον 10 (1), Καλαμπόκης 8, Mιλόσεβιτς 11 , Μαυροκεφαλίδης 13 (1), Σαρικόπουλος, Ανοσίκε 5.