Η ΑΕΚ 78-50 και πρόκριση στον Τελικό

Την πρόκριση στον Τελικό του Φάιναλ Φορ Νέων της ΕΣΚΑ πήρε απόψε η ΑΕΚ, εκεί όπου την Πέμπτη (18/05, 22:00) θα αντιμετωπίσει τον Δούκα.

Το συγκρότημα του Αλέξη Φαλέκα επικράτησε78-50  του Αμύντα στο Ζηρίνειο.

Η ΑΕΚ από την έναρξη της αναμέτρησης πήρε τον έλεγχο του αγώνα και στο 6’ προηγήθηκε18-4, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο +11 (23-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ένωση ανέβασε κι άλλο την απόδοση της με αποτέλεσμα να πάρει να προβάδισμα +24 (47-23), με το τέλος του ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την ΑΕΚ να φτάνει σε μία άνετη επικράτηση.

Τον αγώνα των Νέων παρακολούθησαν και οι Ντούσαν Σάκοτα, Ντίξον, Ελονού, Μιλόσεβιτς, Λαρεντζάκης.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 47-23, 67-34, 78-50.

ΑΕΚ (Φαλέκας): Βάση 8 (2), Μωραΐτης 6, Στεργίου 3 (1), Καπερώνης 2, Κόλτηρης, Ρούσσης 7 (1), Σκουλίδας 21 (4), Χρήστου 2, Πρόφκα 2, Βιτζηλαίος 8 (2), Χατζηδάκης 2, Τσαλμπούρης 17 (1).

Στον άλλο ημιτελικό ο Δούκας επικράτησε 93-82 του Ψυχικού.