Εστουντιάντες – ΑΕΚ 78-85

Τη 2η συνεχόμενη νίκη με τον Ντράγκαν Σάκοτα στο πάγκο της πέτυχε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 85-78 της Εστουντιάντες στο «Pabellon Municipal Jorge Garbajosa» για το BCL. Ο Μάνι Χάρις με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Mε την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 4-0. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 4-0 (4-4), στο 4’. Ο Μαυροειδής  με δίποντο έκανε το 7-7, στο 5’. Με επιμέρους σκορ 11-7, η Εστουντιάντες πήρε προβάδισμα +5 (18-14), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Σάκοτα με επτά συνεχόμενους πόντους έδωσε το προβάδισμα στη «Βασίλισσα» (21-18), με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου. Με σερί 5-0 οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (23-21), στο 13’.  Ο Χάρις με δίποντο μείωσε 26-25, στο 15’. Με επιμέρους σκορ 15-9, η Εστουντιάντες ανέβασε τη διαφορά στο +7 (41-34), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Μαυροειδής, Γκριν και Λαρεντζάκης με βολές μείωσαν 43-38, στο 22’. Ο Χάρις με δίποντο έφερε τη διαφορά στους δύο πόντους και ο Μαυροειδής έκανε το 43-42, στο 23’. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο και ο Χάρις με δίποντο έκαναν το 46-45, στο 25’. Με επιμέρους σκορ 10-10, η διαφορά παρέμεινε στο στο +1 (56-55) για την Εστουντιάντες με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Με σερί 5-0 οι γηπεδούχοι έκαναν το 61-55, με την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Ο Σάκοτα με τρείς πόντους και ο Τζέιμς τέσσερις πόντους μείωσαν το 64-62, στο 33’. Ο Γκριν συνέχισε το επιθετικό σερί της «Βασίλισσας» και με δίποντο ισοφάρισε (64-64), στο 34’. Ο Ξανθόπουλος με δίποντο και ο Σάκοτα με τρίποντο ανέβασαν τη διαφορά στο +5 (69-64), πέντε λεπτά για το τέλος του αγώνα.

Ο Τζέιμς με τρίποντο και ο Σάκοτα με δίποντο συνέχισαν το επιθετικό κρεσέντο της «Βασίλισσας» για το 74-64, στο 37’. Mε σερί 5-0 οι γηπεδούχοι μείωσαν (74-69), δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Ο Χάρις με δύο εύστοχες βολές έκανε το 76-69 και ο Τζέιμς με τρίποντο έκανε το 81-76, είκοσι δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον Γκριν να ευστοχεί σε δύο βολές και να διαμορφώνει το τελικό 85-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 41-34, 56-55, 78-85

Διαιτητές: Σαχίν (Ιταλία)-Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο)-Βιτκάουσκας (Λιθουανία).

Εστουντιάντες (Μαλντονάντο): Σβέτκοβιτς 9 (2), Μπριζουέλα 10, Βισέντο 7 (1), Κουκ, Σάτον 13 (3), Λάντεσμπεργκ 16 (2), Σόλα, Σαβάν 4, Μπράουν 14 (2), Μέντλι 5 (1), Αρτεάγκα.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου 7, Τζέιμς 13 (2 τρ. – 7 ριμπ.), Γκριν 9 (5 ασ), Χάρις 19 (9 ριμπ.), Ξανθόπουλος 2 (6 ασ), Σάκοτα 17 (2), Λαρεντζάκης 7 (1), Μπάρλοου, Μαυροειδής 9, Καββαδάς 2.