Διαγόρας Δρυοπιδέων – ΑΕΚ 54-76

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 76-54 του Διαγόρα Δρυοπιδέων στο Κλειστό Γυμναστήριο «Σταύρος Βενέτης». Ο Tάιλερ Ρόμπερσον με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 4-0. Ο Διαγόρας απάντησε με δύο τρίποντα και πέρασε μπροστά στο σκορ (6-4), στο 2’. Ο Ματσιούλις με δύο βολές και ο Σάκοτα με τρίποντο έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στη «Βασίλισσα» (9-6), στο 3’. Οι γηπεδούχοι με σερί 9-0, πήραν προβάδισμα +6 (15-9), στο 5’. Με επιμέρους σκορ 10-8, η ΑΕΚ μείωσε στους τέσσερις πόντους (23-19), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Ματσιούλις με δύο εύστοχες βολές και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο ισοφάρισαν (26-26), με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου. Ο Ρογκαβόπουλος με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +5 για την ΑΕΚ (33-28), στο 17’ και με επιμέρους σκορ 10-4, η Ένωση πήγε με προβάδισμα +11 (43-32), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

O Σάκοτα με δίποντο έκανε το 45-32, με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου και ο Ρόμπερσον με γκολ – φάουλ ανέβασε τη διαφορά στο +16 (48-32), στο 22’. Ο ίδιος με δίποντο ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (54-32), στο 25’. Με επιμέρους σκορ 9-8, η διαφορά δεν άλλαξε (63-40), υπέρ της ΑΕΚ, στο 30’.

Ο Ρογκαβόπουλος με τρίποντο έκανε το 66-42, στο 33’ και ο Ματσιούλις με δίποντο το 68-42, στο 34’. Τα επόμενα λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Τσαλμπούρη να ευστοχεί σε δίποντο και να διαμορφώνει το τελικό 76-54.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 32-43, 40-63, 54-76

Διαιτητές: Καλδίρης, Τσώνος Β., Σκούτας.

Διαγόρας Δρ. (Σαμόλης): Κουκάς, Νίκου 4, Νοεάς 6 (2), Μάρτζος 6 (2), Καραλής, Κόκκαλης 7 (2), Τσιώκος 13 (9 ριμπ.), Μοτσενίγος 2, Καρασταμάτης, Παπαδολιάς 2, Περσίδης 8 (1), Μαχαίρας 6 (7 ριμπ.).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 9 (1), Τσαλμπούρης 2, Ματσιούλις 12 (2), Μέις 6, Λαρεντζάκης 12 (2 τρ. – 5 ασ), Μωραϊτης, Γκρίφιν 4, Ρογκαβόπουλος 5 (1), Ρόμπερσον 15 (8 ριμπ.), Γιαννόπουλος 7 (1 τρ. – 7 ριμπ.), Χάντερ 4 (10 ριμπ.).