Χίμκι – ΑΕΚ 64-71

Το 2Χ2 στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» έκανε η ΑΕΚ καθώς επικράτησε 71-64 της Χίμκι στο Κλειστό «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» της Λευκωσίας.

Το συγκρότημα του Λούκα Μπάνκι ξεκίνησε με βασικούς τους Μωραϊτη, Γκρίφιν, Γιαννόπουλο, Σάκοτα και Χάντερ προηγήθηκε (9-5) στο 5’, ωστόσο η Χίμκι με επιμέρους σκορ 12-6, πήρε το προβάδισμα με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Μωραϊτης με τρίποντο ισοφάρισε (19-19) στο 13’, με την Χίμκι να… τρέχει σερί 7-0 για το (26-19) στο 15’ και το ημίχρονο να κλείνει στο +5 (33-27) για τους Ρώσους.

Με την έναρξη της επανάληψης η ΑΕΚ απάντησε με τρίποντο του Αγραβάνη και γκολ – φάουλ του Γκρίφιν ισοφαρίζοντας (33-33) στο 21’, με τις δύο ομάδες να τελειώνουν την 3η περίοδο ισόπαλες 55-55.

Η «Βασίλισσα» με τους Μωραίτη και Γιαννόπουλο ανέβασε τη διαφορά στο +8 (69-61), στο 37’, ο Ξανθόπουλος με δίποντο έκανε το 71-63, ένα λεπτό πριν το φινάλε και η Χίμκι με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 71-64.

Aύριο (16/09) στις 17:00 η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τη Μακάμπι στην τελευταία αγωνιστική του τουρνουά της Λευκωσίας.

Τα δεκάλεπτα:17-15, 33-27, 55-55, 71-64.

Διαιτητές: Πουτένκο, Παπαπέτρου, Χρίστου.

Χίμκι (Μπαρτζώκας): Κρόκερ 16 (4), Βιάλτσεφ, Ζάιτσεφ 3 (8 ριμπ.), Γκιλ 11 (2), Γιακούσιν 6 (1), Ζούπκοφ 9 (1), Τσατσένκο, Τζέκινς 3 (1), Μακκί 11 (1), Βολξίν.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 2 (4 ασ – 6 κλεψ.), 9 (9 ριμπ.), Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 6 (4 κλεψ.), Αγραβάνης 5 (1), Μωραϊτης 8 (1 τρ. – 4 ασ), Γκρίφιν 14 (1), Ρογκαβόπουλος, Ρόμπενσον 2, Γιαννόπουλος 9 (2), Χάντερ 16 (1 τρ. – 7 ριμπ.).