Μπάμπεργκ – ΑΕΚ 77-73

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 77-73 από τη Μπάμπεργκ στη “Brose Arena”, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του BCL. O Ντούσαν Σάκοτα με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 2-2. Ο Ματσιούλις με δύο εύστοχες βολές έκανε το 4-2, στο 3’ και ο ίδιος με τέσσερις συνεχόμενους πόντους το 8-6, στο 4’. Ο Τζέιμς με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +5 (11-6), στο 5’. Με επιμέρους σκορ 13-9, οι γηπεδούχοι μείωσαν (20-19), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Σάκοτα με δίποντο έκανε το 22-21, στο 12’ και οι Χάντερ με δίποντο και Γκρίφιν με τρίποντο το 27-25, στο 13’. Ο Λαρεντζάκης με γκολ φάουλ ισοφάρισε (30-30), στο 15’. Με επιμέρους σκορ 9-9, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες (39-39), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Κατά τη διάρκεια του 2ου δεκαλέπτου χτύπησαν οι Σαντ Ρος (θλαστικό τραύμα στο ζυγωματικό και 2 ράμματα) και Χάρης Γιαννόπουλος (εκδορά στη βάση της μύτης).

Ο Χάντερ με δίποντο έκανε το 41-39, με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου. Ο Ξανθόπουλος με τρίποντο και ο Ματσιούλις με δίποντο κράτησαν το προβάδισμα της «Βασίλισσας» (48-46), στο 24’ και ο Χάντερ με κάρφωμα έκανε το 50-48, στο 25’. Με επιμέρους σκορ 8-5, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα (56-55), με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Ο Γκρίφιν με τρίποντο ισοφάρισε (58-58), στο 31’ και ο Ματσιούλις με δύο βολές το 62-60, στο 32’. Οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 πήραν προβάδισμα (68-60), στο 34’. Η ΑΕΚ απάντησε και με επιμέρους σκορ 7-2, μείωσε (70-69), στο 37’. Ο Χάντερ με δίποντο ισοφάρισε (71-71) και ο Λαρεντζάκης με δίποντο έκανε το 73-73, δύο λεπτά πριν το φινάλε, με τoυς Ράις και Ρούμπιτ να ευστοχούν σε τέσσερις βολές και να διαμορφώνουν το τελικό 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-39, 56-55, 77-73.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Ζαπόλσκι (Πολωνία), Γιλμάζ (Τουρκία).

Μπάμπεργκ (Μπαγκάτσκις): Χίκμαν 5 (1), Ράις 13 (2), Ζήσης 6, Γέλοβατς 8 (1), Στάκλει 5 (1), Σμίτ 7 (1), Χάρις 8, Ρούμπιτ 11, Αλεξάντερ 9, Τέιλορ 5.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 5 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 15 (1 τρ. – 9 ριμπ., 5 ασ), Ματσιούλις 12, Λαρεντζάκης 9 (1), Γκρίφιν 11 (3), Σαντ Ρος 2, Γιαννόπουλος 2, Χάντερ 14.