Άρης – ΑΕΚ 85-91

Η ΑΕΚ επικράτησε 91-85 του Άρη στο Αλεξάνδρειο και έκανε το 2-0 στη σειρά της τελικής φάσης των πλέι οφ της Basket League. Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ της «Βασίλισσας».

Η ΑΕΚ που για 2ο σερί ματς αγωνίστηκε με μοναδικό καθαρόαιμο άσο τον διεθνή έφηβο Δημήτρη Μωραϊτη, με την έναρξη του αγώνα «έτρεξε» επιμέρους σκορ 4-3, χάρις σε τέσσερις πόντους του Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Ο ίδιος με δίποντο έκανε το 6-5 για την ΑΕΚ, στο 3’.  Νιούλεϊ και Μωραϊτης με τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά στο +4 (12-8), στο 5’. Με επιμέρους σκορ 13-10 ο Άρης μείωσε στον πόντο (22-21), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Βασιλειάδης με τρεις πόντους και Σάκοτα με δίποντο ανέβασαν τη διαφορά στο +5 (26-21), στο 12’. Οι γηπεδούχοι με σερί 4-0 μείωσαν εκ νέου στον πόντο (28-27), στο 13’ και ο Γιάνκοβιτς με δίποντο έδωσε προβάδισμα στον Άρη (29-28), στο 14’ και με νέο σερί 6-0 ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (35-28), στο 15’. Με επιμέρους σκορ 16-15, οι γηπεδούχοι πήγαν με προβάδισμα +8 (51-43), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Μαυροειδής με δίποντο μείωσε 51-45, στο 21’ και ο Νιούλεϊ με δίποντο έκανε το 53-47, στο 22’. Ο Μαυροκεφαλίδης με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε 55-52, στο 25’. Με επιμέρους σκορ 13-11, ο Άρης ανέβασε τη διαφορά στο +5 (68-63), στο 30’.

Ο Νιούλεϊ με τρίποντο και ο Ελόνου με μία εύστοχη βολή μείωσαν (68-67), στο 31’. Ο Ελόνου με κάρφωμα έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (69-68), στο 32’. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκανε το 72-71, στο 33’ και ο Μαυροκεφαλίδης με δίποντο το 74-71, στο 34’. Ο Ελόνου με πέντε συνεχόμενους έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην ΑΕΚ (81-76), τρία λεπτά και τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Με σερί 4-0 ο Άρης μείωσε 81-80, στο 37’. Ο Ντίξον με μία βολή και ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο έκαναν το 85-80, ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε της αναμέτρησης . Ο Λαρεντζάκης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 89-83, εικοσιδύο δευτερόλεπτα για το τέλος και ο Μαυροκεφαλίδης με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 91-85.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 51-43, 68-63, 85-91

Διαιτητές:  Σχινάς, Μπήτης, Μαγκλογιάννης

Άρης (Πρίφτης): Σκοτ 2, Κάμινγκς 8 (2), Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης, Τσαιρέλης 17 (4), Ζάρας 10, Χρηστίδης, Μούρτος 18, Σίμτσακ 5, Γιάνκοβιτς 18 (2 τρ. – 12 ριμπ.), Καββαδάς 5.

AEK (Μανωλόπουλος): Ελόνου 12, Σάκοτα 2, Βασιλειάδης 7 (1), Μιλόσεβιτς 3 (5 ριμπ.), Ντίξον 11 (2 τρ. – 9 ασ), Λαρεντζάκης 19 (1), Νιούλεϊ 10 (2), Μωραϊτης 3 (1), Μαυροειδής 5, Σκουλίδας, Μαυροκεφαλίδης 19 (1).