Άρης – ΑΕΚ 79-68

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 79-68 από τον Άρη στην Θεσσαλονίκη στον τρίτο αγώνα της πρώτης φάσης των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Πρωταθλήματος. Ο Ντούσαν Σάκοτα με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με τέσσερις πόντους του Καρλ Ίνγκλις η ΑΕΚ προηγήθηκε με 8-3 στο 3’. Ο Άρης πραγματοποίησε ένα σερί 5-0 και ισοφάρισε σε 8-8 στο 4’, ωστόσο με δικό τους σερί 6-0 οι «κιτρινόμαυροι» απέκτησαν εκ νέου την πρωτοπορία στο σκορ (14-8) ενώ απέμεναν 4 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Σπύρος Μούρτος μείωσε σε 14-10, αλλά με επιμέρους σκορ 8-5 η ΑΕΚ αύξησε τη διαφορά στους 7 πόντους (22-15 στο 9’). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει το 24-19. Με επιμέρους σκορ 8-4 οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα… ίσια (28-28) στο 15’.

Ο Σάκοτα με τρίποντο έγραψε το 31-28, ωστόσο με σερί 4-0 ο Άρης πέρασε μπροστά με 32-31. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου το οποίο βρήκε τους Θεσσαλονικείς με ένα προβάδισμα δύο πόντων (38-36).

Με καλάθι του Σάκοτα διαμορφώθηκε το 38-38 με την έναρξη της επανάληψης. Ο Άρης έτρεξε επιμέρους σκορ 15-3 και πήρε «κεφάλι» με 53-41 στο 24’. Η ΑΕΚ απάντησε και με επιμέρους σκορ 7-2 μείωσε σε 55-48 στο 27’ ενώ ο Σκότι Ουίλμπεκιν με δύο βολές διατήρησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (57-50). Ο Μούρτος πέτυχε έξι συνεχόμενους πόντους για το 63-50 στο 30’.

Η τελευταία «πράξη» της αναμέτρησης άρχισε με τους Θεσσαλονικείς να κάνουν ένα νέο σερί 10-0 και να αυξάνουν την διαφορά στους 23 πόντους (73-50 στο 34’). Δύο λεπτά αργότερα, ο Σάκοτα με μία βολή μείωσε σε 77-58, αλλά ο Άρης κράτησε τα ηνία μέχρι το τέλος παρά το επιμέρους σκορ 10-2 της ΑΕΚ το οποίο οδήγησε στο τελικό 79-68.

Διαιτητές: Γκόντας – Μάνος – Ταβουλαρέας

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 38-36, 63-50, 79-68.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 12 (2 τριπ., 4 ασισ.), Τσιάρας 4, Ριντ 13, Τόμας 7 (1 τριπ., 6 ριμπ., 10 ασισ.), Χαρίσης 8 (9 ριμπ.), Βεζένκοφ 15 (2 τριπ., 5 ριμπ.), Νέιμικ 2, Μούρτος 12 (1), Σίμτσακ 6 (5 ριμπ.).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 16 (2), Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 8, Σάκοτα 19 (1), Κασελάκης, Σαρικόπουλος 3, Αθηναίου 8 (2), Μιλόσεβιτς 2 (8 ριμπ.), Μενσά – Μπονσού 8 (5 ριμπ.), Ίνγκλις 4.