Άρης – ΑΕΚ 71-69

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 71-69 από τον Άρη στην Θεσσαλονίκη στο πρώτο ματς της πρώτης φάσης των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ο δεύτερος αγώνας είναι προγραμματισμένος για το προσεχές Σάββατο (16/5, 19:00) στο ΟΑΚΑ. Ο Τόμας Ντελινινκάιτις με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Ο Άρης προηγήθηκε με 7-2 στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα ενώ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ έγραψε το 11-4 στο 4’. Ο Ντούσαν Σάκοτα (με τρίποντο) και ο Καρλ Ίνγκλις (με δύο βολές) μείωσαν σε 11-9 στο 5’ και ολοκλήρωσαν ένα σερί 5-0 των φιλοξενούμενων. Ο Ντελινινκάιτις ισοφάρισε σε 13-13 στο 6’. Με επιμέρους σκορ 8-4 η ΑΕΚ πήρε «κεφάλι» με 21-17 στο 8’.

Οι Θεσσαλονικείς ροκάνισαν την διαφορά στον… πόντο (21-20) για να λήξει η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 22-20 υπέρ της ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Με σερί 6-0 ο Άρης απέκτησε προβάδισμα 5 πόντων (31-26 από το 25-26) στο 13’.

Οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν και με δικό τους σερί 6-0 προηγήθηκαν με 32-31 στο 15’. Με επιμέρους σκορ 7-2 που πραγματοποίησαν, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (38-34 στο 18’), ωστόσο το ματς βρισκόταν στην απόλυτη ισορροπία (40-40) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Σάκοτα ευστόχησε σε τρίποντο με την έναρξη της επανάληψης (43-40), για να ακολουθήσει ένα σερί 11-0 του Άρη το οποίο αύξησε την υπέρ του διαφορά στους 8 πόντους (51-43 στο 25’). Ο Νέιμικ διατήρησε τη διαφορά σε παρόμοια επίπεδα (53-45), αλλά με σερί 5-0 η ΑΕΚ μείωσε σε 53-50 στο 28’.

Ο Άρης έτρεξε σερί 7-0 και αύξησε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (60-50), ο Ντελινινκάιτις έκανε το 60-52 πριν ο Αντεγκμπόγιε διαμορφώσει με τρίποντο το 63-52 της τρίτης περιόδου. Η τελευταία «πράξη» της αναμέτρησης άρχισε με τρίποντο του Ντελινινκάιτις (63-55 στο 31’).

Ο Χαρίσης έγραψε το 65-55, όμως με σερί 4-0 η ΑΕΚ «ψαλίδισε» τη διαφορά στους 6 πόντους (65-59 στο 35’), ενώ ο Ντελινινκάιτις σημείωσε το τρίποντο για το 65-62 στο 36’. Ο Αντεγκμπόγιε με δύο βολές πέτυχε το 67-62, ο Αθηναίου με πέντε συνεχόμενους πόντους έφερε το ματς στα… ίσια (67-67), 1 λεπτό και 45 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.

Ο Πάσαλιτς και ο Ντελινινκάιτις κράτησαν την ισοπαλία (69-69) με 51 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Αντεγκμπόγιε ευστόχησε σε δύο βολές και διαμόρφωσε το 71-69 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Παπαπέτρου – Παναγιώτου

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-40, 63-52, 71-69.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 13 (3 τριπ., 7 ασισ.), Τσιάρας, Ριντ 6, Τόμας, Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 12 (2 τριπ., 7 ριμπ.), Νέιμικ 14 (10 ριμπ.), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε 16 (1).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 2, Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 18 (2), Σάκοτα 17 (3), Σαρικόπουλος 7 (7 ριμπ.), Αθηναίου 5 (1), Μιλόσεβιτς 6 (1 τριπ., 10 ριμπ.), Μενσά – Μπονσού 6, Ίνγκλις 8 (2 τριπ., 6 ριμπ.).