Άρης – ΑΕΚ 64-62

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 64-62 από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο για την 2η αγωνιστική της Basket League.  O Μάικ Γκριν με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 4-0.  Ο Μπάρλοου με τρίποντο έκανε το 7-2 στο 4’ και ο Λαρεντζάκης με δίποντο ανέβασε τη διαφορά στo +7 (9-2), στο 5’.  Mε επιμέρους σκορ 8-6 ο Άρης μείωσε στους 5 πόντους (15-10), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκανε το 20-13, στο 13’ και ο Σάκοτα με δύο εύστοχες βολές το 22-15, στο 14’. Ο Λαρεντζάκης με νέο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +8 (25-17), πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου.  Με επιμέρους σκορ 10-9, η ΑΕΚ πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα +7 (34-27).

Με σερί 4-0 οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 3 πόντους (34-31), στο 22’ και ο Μπένσον με δίποντο ισοφάρισε (35-35), στο 23’. Με νέο δίποντο ο Μπένσον έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (37-35), στο 24’. Ο Μαυροειδής με δίποντο ισοφάρισε (37-37), στο 25’. Ο Γκριν με τρίποντο έκανε το 46-43, στο 28’.  Με επιμέρους σκορ 5-1, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (48-47), στο 30’.

Ο Μπάρλοου με δίποντο έκανε το 49-48 για την ΑΕΚ, με την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Ο Τζέιμς με δίποντο ισοφάρισε (53-53), στο 33΄. Με σερί 4-0 η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ 57-56, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 6-1 και πήραν το προβάδισμα (62-57), στο 37’.

Ο Γκριν με δύο εύστοχες βολές μείωσε 62-59, δυόμιση λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Μπέλ με δίποντο έκανε το 64-59. Ο Σάκοτα με τρίποντο μείωσε 64-62, σαράντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Μπάρλοου να αστοχεί σε τρίποντο στην τελευταία φάση του αγώνα και τον Άρη να παίρνει τη νίκη (64-62).

Διαιτητές: Μάνος, Γ. Πουρσανίδης, Μπήτης.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 27-34, 48-47, 64-62

Άρης (Παναγιώτης Γιαννάκης): Φλιώνης 4, Βον 10, Τσαϊρέλης, Πουλιανίτης, Μούρτος 2, Αθηναίου 10 (3), Μοράντ 2, Βασιλόπουλος 2, Πέτγουεϊ 6 (2), Ουίβερ 9 (1), Μπένσον 12, Μπελ 7 (1).

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 1, Τζέιμς 8 (1), Γκριν 17 (2), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 6 (1), Άτιτς, Λαρεντζάκης 11 (3), Μπάρλοου 11 (1), Μαυροειδής 6, Σι 2.