Απόλλων Πατρών – ΑΕΚ 48-89

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 89-48 του Απόλλωνα στην Πάτρα στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και σημείωσε την δέκατη νίκη της στο Πρωτάθλημα. Ο Ντούσαν Σάκοτα με 27 πόντους (5/7 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ για την «Βασίλισσα».

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα προηγήθηκε με 7-2 στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης, ενώ με σερί 8-0 ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους (15-2) στο 5’. Ο Γιάννης Αθηναίου με τρίποντο έγραψε το 20-4 στο 7’. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 26-8. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Μάριου Μπατή ο οποίος μείωσε σε 26-11.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 9-4 και αύξησαν την διαφορά στους 20 πόντους (35-15), 5 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Γιάννης Μολφέτας με δύο βολές διαμόρφωσε το 37-20, αλλά ο Λεωνίδας Κασελάκης ευστόχησε σε τρίποντο και επανέφερε την διαφορά στους 20 πόντους (40-20) στο 18’.

Ο Έλληνας φόργουορντ έκανε το 43-20 με νέο τρίποντο στο 19’. Ο Γιάννης Γεωργαλλής πέτυχε τις μία από τις δύο βολές που κέρδισε και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (43-21). Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 7-1 στις αρχές της επανάληψης και ροκάνισαν την διαφορά στους 16 πόντους (44-28).

Όμως, το σκηνικό δεν άλλαξε και πολύ, αφού με δικό της επιμέρους σκορ 11-4 η ΑΕΚ διατήρησε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (55-32 στο 26’). Ο Ποπς Μενσά – Μπονσού με γκολ-φάουλ έγραψε το 64-36 στο 28’. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει το 70-38. Η τελευταία «πράξη» του αγώνα άρχισε με τρίποντο του Σάκοτα (73-38).

Ο Νώντας Παπαντωνίου τον… μιμήθηκε για το 86-40 στο 35’. Η ΑΕΚ κράτησε την διαφορά μέχρι το τελικό 89-48 το οποίο διαμορφώθηκε με τρίποντο του Τόμας Ντελινινκάιτις.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Μάνος – Πουρσανίδης.

Τα δεκάλεπτα: 8-26, 21-43, 38-70, 48-89.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Σκορδίλης 11 (5 ριμπ.), Αργυρόπουλος, Γκάλογουεϊ 5 (7 ριμπ.), Πεν 10 (1), Φιτζπάτρικ, Αντωνάκης, Μπατής 12 (1), Ελ Αμήν 6, Πελεκούδας, Μολφέτας 3, Νιφόρας, Γεωργαλλής 1.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 3 (1), Ντελινινκάιτις 6 (2), Σάκοτα 27 (5 τριπ., 8 ριμπ., 6 ασισ.) Κασελάκης 6 (2), Πολυτάρχου, Χέρστον 11 (1), Ουίλιαμσον, Σαρικόπουλος 4 (5 ριμπ.), Αθηναίου 3 (1), Μιλόσεβιτς 1, Μενσά – Μπονσού 16 (12 ριμπ.), Ίνγκλις 12 (3).