Απόλλων Π. – ΑΕΚ 63-82

H ΑΕΚ επικράτησε 82-63 του Απόλλωνα Πάτρας για την 19η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, στο Κλειστό της Περιβόλας. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 6-2. Ο Μαλίκ Χέρστον με γκολ – φάουλ ανέβασε τη διαφορά στους έξι πόντους (11-5), στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 11-10 η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα επτά πόντων (22-15), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Μαρκ Κάρτερ με δίποντο έκανε το 24-15, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 6-4 οι γηπεδούχοι μείωσαν 28-21, στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.  Ο Ντούσαν Σάκοτα με δύο συνεχόμενα τρίποντα ανέβασε τη διαφορά στους δεκατέσσερις πόντους (35-21), πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 12-4, το συγκρότημα του Γιούρι Ζντοβτς πήρε διαφορά εικοσιδύο πόντων (47-25), με το τέλος του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 7-2, ανέβασε τη διαφορά στο +27 (54-27), με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ο Κατσίβελης με δίποντο έκανε το 56-27, στα μισά της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 10-7, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους εικοσιέξι πόντους (63-37), με τη λήξη και της τρίτης περιόδου.

Η τελευταία «πράξη» του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 7-4 μείωσαν για το 67-44, στο 32ο λεπτό. Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 5-0 και ο Γκριν με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους εικοσιεπτά πόντους (75-48), πέντε λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Ο Μιλόσεβιτς με δύο εύστοχες βολές έκανε το 80-57, ένα λεπτό και σαράντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα με τον Τζαουάρα με δίποντο να διαμορφώνει το τελικό 82-63.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Τσώνος, Μπίκας

Δεκάλεπτα: 15-22, 25-47, 37-63, 63-82

AΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ: (Κώστας Μέξας): Κουζέλογλου 2, Βεργίνης 12 (2) Λαμπρόπουλος 14, Άντερσον 8, Μέιερ, Σάντλερ 11, Πελεκούδας, Αργυρόπουλος, Πάλμπλαντ 5 (1), Τζαουάρα 2, Νικολόπουλος, Γουντς 9.

AEΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Μπράουν 5 (1 τριπ – 5 ασ), Χέρστον 12 (5 ριμπ.), Γκριν 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 14 (2), Κάρτερ 6, Κατσίβελης 6, Μαυροειδής 6, Σάκοτα 8 (2), Μιλόσεβιτς 6 (5 ριμπ.), Καλαμπόκης 9 (1), Σαρικόπουλος 2.