AEK – ΤΣΣΚΑ 84-90

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η ΑΕΚ, αλλά ηττήθηκε 90-84 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ στο πρώτο φιλικό ενώπιον του κόσμου της.

Με την έναρξη της αναμέτρησης η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 6-0. Ο Ούκιτς με δίποντο έκανε το 10-6, στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 17-17, η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα των πέντε πόντων με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Σάκοτα με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 31-27 με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Με επιμέρους σκορ 11-5 οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν το προβάδισμα (38-36) στο 15’. Άτιτς, Γουίλιαμς με δίποντα και Μαυροειδής με δύο εύστοχες βολές απάντησαν με σερί 6-0 για την ΑΕΚ και ισοφάρισαν (42-42), τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 9-7 η ΤΣΣΚΑ πήγε με προβάδισμα δύο πόντων (51-49), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. O Ούκιτς με δίποντο ισοφάρισε (51-51), με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ΤΣΣΚΑ με επιμέρους σκορ 10-4 πήρε προβάδισμα έξι πόντων (61-55) στο 24’. Ο Λαρεντζάκης με δίποντο μείωσε στους δύο πόντους (65-63), στο 28’, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα των δύο πόντων (67-65), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Άτιτς με δίποντο ισοφάρισε (67-67) με την έναρξη της τελευταίας «πράξης» του αγώνα. Η ΤΣΣΚΑ με σερί 4-0 έκανε το 71-67, ωστόσο, η ΑΕΚ με τρίποντο του Βασιλειάδη και κάρφωμα του Άτιτς πήρε προβάδισμα (72-71), στο 33’. Με σερί 6-0, οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά προβάδισμα (77-72).

Ο Άτιτς με νέο κάρφωμα έκανε το 82-77, τρία λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Με επιμέρους σκορ 6-2, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (88-79), ένα λεπτό και τριάντα δευτερόλεπτα για το τέλος, με τον Μαυροειδή με δύο εύστοχες βολές να διαμορφώνει το τελικό 90-84.

Διαιτητές: Σχινάς, Κορομηλάς, Σώμος

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 49-51, 65-67, 84-90

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 10 (11 ασ.), Βουγιασίνοβιτς, Σάκοτα 20 (3), Βασιλειάδης 6 (2), Χαριτόπουλος, Λαρεντζάκης 6 (4 ασ.), Όουενς 5 (5 ριμπ.), Άτιτς 12 (6 ριμπ.), Μωραίτης 3 (1), Μαυροειδής 12, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 10.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 14, Τεόντοσιτς 18 (2 τρ., 6 ασ.), Όγκουστιν 14 (9 ριμπ.), Μαλέικο, Φριτζόν 5 (1), Τζάκσον 5 (1), Σταρατέλεφ, Λαζάρεφ 7, Χίγκινς 9 (1), Χριάπα 8 (6 ριμπ.), Κουρμπάνοφ 8 (1), Βοστρίκοφ 2.