ΑΕΚ – Τρίκαλα 96-73

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 96-73 των Τρικάλων στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και πέτυχε την δέκατη τέταρτη και έκτη συνεχόμενη νίκη της στο Πρωτάθλημα. Ο Μαλίκ Χέρστον με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Οι «κιτρινόμαυροι» που αγωνίστηκαν για πρώτη φορά σε επίσημο αγώνα με τις εμφανίσεις ρετρό προηγήθηκαν με 7-6 στο 2’ χάρη σε τέσσερις πόντους του Ποπς Μενσά – Μπονσού. Ο Πάνος με καλάθι και φάουλ έγραψε το 15-15 στο 5’. Ο Μαλίκ Χέρστον και ο Μενσά – Μπονσού έδωσαν προβάδισμα 3 πόντων (22-19) στο 8’, ωστόσο η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 28-24, υπέρ των Τρικάλων.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η ΑΕΚ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 12-1 και πήρε «κεφάλι» με 36-29 στο 14’. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους επιμέρους σκορ 9-2 και μείωσαν σε 40-38 στο 17’. Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές, ο Χέρστον τον… μιμήθηκε και η διαφορά αυξήθηκε στους 6 πόντους (48-42) στο 19’.

Ο Ζήσης Σαρικόπουλος διαμόρφωσε το 50-44 του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους (57-46) στο 22’, χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 7-2 που πραγματοποίησε. Τα Τρίκαλα ροκάνισαν την διαφορά στους 4 πόντους (60-56) με νέο επιμέρους σκορ 10-4 και ενώ απέμεναν 6 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα για τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Όμως, η διαφορά επανήλθε σε διψήφια επίπεδα με τη συμπλήρωση των πρώτων 30 λεπτών του αγώνα, καθώς οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 15-0 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 75-56. Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στην τελευταία «πράξη» της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ, με τον Μιχάλη Πολυτάρχου να διαμορφώνει το τελικό 96-73.

Διαιτητές: Μπήτης – Τσούνας – Κωνσταντινόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 24-28, 50-44, 75-56, 96-73

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 3 (1 τριπ., 4 ριμπ., 5 ασισ.), Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 13 (4), Σάκοτα 16 (3 τριπ., 8 ασισ.), Κασελάκης 2, Πολυτάρχου 2, Χέρστον 21 (3 τριπ., 5 ασισ.), Σαρικόπουλος 7 (5 ριμπ.), Αθηναίου 5, Μιλόσεβιτς 5, Μενσά – Μπονσού 15 (17 ριμπ.), Ίνγκλις 7 (1).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Παπάζογλου): Ίνγκραμ 12 (2), Νικολόπουλος, Τρέισι 11 (8 ριμπ.), Χάρις 13, Τσούπκοβιτς 17 (2), Πάνος 14, Σπανός, Ματαλόν, Βαρυτιμιάδης, Αλεξάντερ 6 (5 ριμπ.), Λίντκβιστ.