AEK – Τρίκαλα 91-72

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Πρωτάθλημα της Basket League η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 91-72 των Τρικάλων στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Ντούσαν Σάκοτα με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 4-2. Τα Τρίκαλα απάντησαν και με σερί 5-, πέρασαν μπροστά (7-4), στο 4’. Ο Μάρει με δίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +5 για τους φιλοξενούμενους (9-4), στο 5’. Με επιμέρους σκορ 13-8, η ΑΕΚ ισοφάρισε (17-17), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Μαυροειδής με δύο εύστοχες βολές έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (19-17), με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και ο Άτιτς με δίποντο έκανε το 21-17, στο 12’. Ξανθόπουλος και Μαυροειδής με βολές συνέχισαν το επιθετικό σερί της «Βασίλισσας» (25-17), στο 13’.

Ο Μαυροειδής με δίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +7 (29-22), στο 15’.  Με επιμέρους σκορ 13-5, η ΑΕΚ πήγε προβάδισμα +15 (42-27), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

O Tζέιμς με δίποντο έκανε το 44-27, με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και ο Γκριν με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +20 (47-27), στο 22’.  Γκριν και Ελόνου με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα έκαναν το 57-37, στο 25’.  Με επιμέρους σκορ 11-5, τα Τρίκαλα μείωσαν (63-48), στο 30’ .

Ο Μπάρλοου με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 65-48, με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και ο Μαυροειδής με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 69-50, στο 33’.  Ο Σάκοτα με τρία συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 80-59, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με τον Μωραϊτη να ευστοχεί σε τρίποντο στην τελευταία φάση του αγώνα και να διαμορφώνει το τελικό 91-72.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Συμεωνίδης Ψαριανός.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-27, 63-48, 91-72.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 10, Τζέιμς 3, Γκριν 13 (3), Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 16 (4), Τσαλμπούρης 2, Άτιτς 3, Λαρεντζάκης 1, Μπάρλοου 7 (1), Μωραΐτης 8 (2), Μαυροειδής 15, Σι 9 (3).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Μέξας): Τζόουνς 13 (2), Λούντζης 7 (1), Σλαφτσάκης 4, Ρος 5 (1), Καραγιώργος, Χέιλ 2, Φέισι 4, Τέγιτς 4, Καλογιαννίδης 3 (1), Σκουλούδης 2, Μάρεϊ 25 (4), Τάταρης 3 (1).