ΑΕΚ – Τρίκαλα 82-65

Το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ πέτυχε η ΑΕΚ καθώς επιβλήθηκε 82-65 των Τρικάλων στο Κλειστό Γήπεδο του ΟΑΚΑ.  Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης ΑΕΚ και Τρίκαλα μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με τη «Βασίλισσα» στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων (14-11) και τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να φτάνει τους δέκα πόντους.  Με επιμέρους σκορ  12-6 τα Τρίκαλα πήραν προβάδισμα με το τέλος της πρώτης περιόδου (23-20).

Η ΑΕΚ με τρίποντο του Λουκά Μαυροκεφαλίδη ισοφάρισε (23-23) με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου και με δίποντο του Σαρικόπουλου και του Παπαντωνίου πήρε «κεφάλι» στο σκορ 27-23. Το σερί της ΑΕΚ δεν σταμάτησε (12-0) και σε συνάρτηση με την εξαιρετική άμυνα της πήρε διαφορά εννιά  πόντων από τα Τρίκαλα (32-23) στα μισά της δεύτερης περιόδου.  Το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα αύξησε κι άλλο τη διαφορά στους δέκα πόντους με το τέλος του ημιχρόνου (44-34).

Ο Κρις Γουόρεν με τρίποντο στην πρώτη επίθεση της ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο «έγραψε» το 47-34. Τα Τρίκαλα απάντησαν με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Κόντζερ στο 22ο λεπτό (47-38). Καλαμπόκης, Γουόρεν και Χέρστον με τρία συνεχόμενα τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά στους δεκαπέντε πόντους στα μισά της τρίτης περιόδου (59-44). Με επιμέρους σκορ 7-6 η ΑΕΚ κράτησε τη διαφορά ασφαλείας από τα Τρίκαλα (66-50) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η τελευταία «πράξη» του αγώνα κύλισε διαδικαστικά. Η «Βασίλισσα» κράτησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος με τον Νώντα Παπαντωνίου να διαμορφώνει το τελικό 82-65.

Διαιτητές: Γκόντας, Πουρσανίδης, Κατραχούρας

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 44-34, 66-50, 82-65

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 6, Κάρτερ 2, Σκραμπ 2, Κατσίβελης, Γουόρεν 10 (2 τρ. – 14 ασ), Χέρστον 14 (2), Καλαμπόκης 9 (3), Μιλόσεβιτς 5 (11 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 26 (1), Σαρικόπουλος 8 (3 μπλοκ).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Φλεβαράκης):  Ντάουελ, Σόκο 7 (8 ριμπ.), Τσιλούλης 2 , Καραθανάσης 3 (1), Τσιάρας 7 (1), Κόντζερ 22 (2 τρ. – 4 κλεψ.), Κουκούλας 6, Καλλές, Ρόμπινσον 10 (2), Καλογιαννίδης 2, Τιγκ 6, Βαρυτιμιάδης.