ΑΕΚ – Ρόζα Ράντομ 96-92

Τη 2η νίκη στο Basketball Champions League πήρε η ΑΕΚ καθώς επικράτησε 96-92 της Ρόζα Ράντομ στην παράταση, στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Ντούσαν Σάκοτα με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 4-3. Ο Λαρεντζάκης με δίποντο έκανε το 8-8, στο 5’. Με σερί 6-0, η Ρόζα Ράντομ πήρε προβάδισμα +6 (14-8), στο 7’. Με επιμέρους σκορ 6-5, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (20-13), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Χάρις με δίποντο έκανε το 23-15, στο 11’ και ο Σάκοτα με τρίποντο το 25-18, στο 12’. Ο Ελόνου με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσε 29-22, στο 14’ και ο Ξανθόπουλος με δίποντο έκανε το 31-26, πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου.  Με επιμέρους σκορ 12-10, η Ρόζα Ράντομ ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στο +7 (43-36), με το τέλος του ημιχρόνου.

Με επιμέρους σκορ 4-1, οι Πολωνοί έκαναν το 47-37, με την έναρξη της 3ης περιόδου.  Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο και ο Ελόνου με κάρφωμα μείωσαν 47-42, στο 22’. Λαρεντζάκης με μία βολή και Μπάρλοου με τρίποντο συνέχισαν το επιθετικό σερί της «Βασίλισσας» και μείωσαν στον πόντο (47-46), το 24’. Ο Ελόνου με μία εύστοχη βολή ισοφάρισε (47-47), το 25’.  Με επιμέρους σκορ 14-6, η φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα +8 (61-53), στο 30’.

Χάρις και Μαυροειδής με δίποντα μείωσαν 61-57, στο 31’. Ο Σάκοτα με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο -3 (63-60), στο 32’ και ο Λαρεντζάκης με δίποντο έκανε το 63-62, στο 33’. Ο Σάκοτα με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στη «Βασίλισσα» (68-63) στο ίδιο λεπτό.  Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 5-0 και ισοφάρισαν (68-68), στο 34’.

Ο Χάρις με δίποντο έκανε το 71-70 για την ΑΕΚ, στο 36’. Ο Γκριν με δίποντο κράτησε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ (75-74), δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Τζέιμς με μία εύστοχη βολή έκανε το 76-74, 1.22 για το τέλος και ο Μαυροειδής με δίποντο 25’’ πριν το τέλος έστειλε το ματς στην παράταση (78-78).

Ο Γκριν με τρίποντο έκανε το 81-80 για την ΑΕΚ στο 1ο λεπτό της παράτασης και ο Μάνι Χάρις με δύο εύστοχες βολές ανέβασε τη διαφορά στο +3 (83-80), τρία λεπτά πριν το τέλος.  Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο και ο Γκριν με τρεις βολές έκαναν το 89-83, δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε.  Ο Γκριν με μία εύστοχη βολή έκανε το 96-90 και ο Βίτκα με δίποντο διαμόρφωσε το τελικό 96-92.

Διαιτητές: Σαχίν (Ιταλία)-Βιτκάουσκας (Λιθουανία)-Μάριτσιτς (Σερβία).

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 36-43, 53-61, 78-78 (κ.α.), 96-92.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 9, Τζέιμς 6, Γκριν 15 (1), Χάρις 18, Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 18 (6), Λαρεντζάκης 13 (2), Μπάρλοου 3 (1), Μαυροειδής 10.

Ρόζα Ράντομ (Βόιτσιεχ Καμίνσκι): Πάντερ 23 (3), Άουντα 9, Πιετσόβιτζ, Βίτκα 5 (1), Μπογιανόφσκι 2, Ζεγκζούλα, Τρόγιαν 4, Ζάιτσεφ 21 (2), Σοκολόφσκι 13 (3), Χάροου 15 (1).