ΑΕΚ – Ρέθυμνο 86-70

Στις νίκες επέστρεψε η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, καθώς επιβλήθηκε 86-70 του Ρεθύμνου στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη της αναμέτρησης και στα πρώτα τρία λεπτά η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 7-3. Ο Μαρκ Κάρτερ με πέντε συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά στους εννέα πόντους (12-3), στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 11-8 η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δώδεκα πόντων (23-11), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Νώντας Παπαντωνίου με τρίποντο έκανε το 26-11, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και οι Σάκοτα, Μαυροειδής ανέβασαν τη διαφορά στους δεκαεννιά πόντους (30-11), στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης. Το Ρέθυμνο με σερί 4-0 μείωσε στους δεκαπέντε πόντους (35-20), πέντε λεπτά για το ημίχρονο. Με επιμέρους σκορ 14-12 η ΑΕΚ πήγε με προβάδισμα δεκαεπτά πόντων (49-32) στο ημίχρονο.

Το συγκρότημα του Σωτήρη Μανωλόπουλου με επιμέρους σκορ 4-2 ανέβασε τη διαφορά στους δεκαεννέα (53-34), με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου. Το Ρέθυμνο με επιμέρους σκορ 8-1 μείωσε για το 54-42, ωστόσο η ΑΕΚ με τέσσερις πόντους του Μαυροκεφαλίδη αύξησε ξανά τη διαφορά στους δεκαέξι πόντους (58-42), στα μισά της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 11-10 η «Βασίλισσα», κράτησε την υπέρ διαφορά της (69-52), με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το Ρέθυμνο με επιμέρους σκορ 11-6 μείωσε στους δώδεκα πόντους, έξι λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Καλαμπόκης με δίποντο έκανε το 77-63, ωστόσο ο Κλουφ με γκολ – φάουλ μείωσε για το 77-66.

Ο Μιλόσεβιτς με τρίποντο και ο Μαυροκεφαλίδης με δίποντο ανέβασαν τη διαφορά στους δεκαέξι πόντους (82-66). Τα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την ΑΕΚ να επικρατεί με 86-70.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Μάνος, Σκούτας

Τα δεκάλεπτα: 23-11,  49-32, 69-52, 86-70

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Άρμστεντ 5 (1 τριπ. – 4 ασ.), Κούπερ 4 (11 ασ. – 6 ριμπ.), Παπαντωνίου 5 (1), Σάκοτα 2, Μιλόσεβιτς 10 (2), Μαυροκεφαλίδης 19 (1 τριπ. – 8 ριμπ. – 4 ασ.), Κάρτερ 10 (2), Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 3, Καλαμπόκης 11 (1 τριπ. – 6 ριμπ.), Μαυροειδής 15.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κλουφ 25 (2), Σχίζας, Μάντεν 4, Γιαννόπουλος 3, Τσακαλέρης, Χάροου 17 (1), Στόουν 10 (1), Κάρτερ 11, Ματαλών.