AEK – Ρέθυμνο 81-74

Στις νίκες επέστρεψε η ΑΕΚ στο Πρωτάθλημα της Basket League, καθώς επικράτησε 81-74 του Ρεθύμνου στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Ντούσαν Σάκοτα με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 3-2.  Ο Γκούντγουιν με δίποντο έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (4-3), στο 3’.  Ο Μαυροειδής απάντησε με τρεις εύστοχες βολές και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην «Βασίλισσα» (6-4), στο 5’.  Με επιμέρους σκορ 11-8, η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +5 (17-12), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ελόνου με δίποντο έκανε το 19-12, με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου και ο Σάκοτα με δίποντο το 21-14, στο 12’.  Ο Μπάρλοου με τρίποντο και ο Σάκοτα με γκολ – φάουλ ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (27-16), στο 13’. Με επιμέρους σκορ 14-10, το Ρέθυμνο μείωσε στους επτά πόντους (37-30), με το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Μέντλοκ με δίποντο μείωσε 37-32, και ο Μπάρλοου με τρίποντο έκανε το 40-32, στο 21’. Με σερί 13-0 το Ρέθυμνο πέρασε μπροστά στο σκορ 45-42, στο 24’. Ο Ντάνιελς με τρίποντο συνέχισε το επιθετικό σερί των φιλοξενούμενων για το 48-42, στο 26. Ο Σάκοτα με δύο εύστοχες βολές μείωσε 48-44 και ο Μπάρλοου έφερε τη διαφορά στους τρεις πόντους (50-47), με τρίποντο στο 27’. Με επιμέρους σκορ 11-9, το Ρέθυμνο ανέβασε τη διαφορά στο +5 (61-56), στο 30’.

Ο Τζέιμς με κάρφωμα μείωσε 61-58, στο 31’ και ο Σάκοτα με δίποντο έφερε τη διαφορά στον πόντο (61-60), στο 32’.  Ο Τζέιμς συνέχισε το επιθετικό σερί και με δίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (62-61), στο 33’. Σάκοτα, Ξανθόπουλος και Τζέιμς με δίποντα «έτρεξαν» σερί 8-0 για την «Βασίλισσα» και ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (73-66), πέντε λεπτά για το φινάλε του αγώνα.

Ο Τζέιμς με γκολ – φάουλ έκανε το 76-68, τρία λεπτά πριν το τέλος, ο Σάκοτα με δίποντο κράτησε το προβάδισμα της «Βασίλισσας» (79-72), ένα λεπτό για το φινάλε του αγώνα με τον  Μέντλοκ να ευστοχεί σε δύο βολές και να διαμορφώνει το τελικό 81-74.

Διαιτητές: Δεσλής-Παντελίδης-Ζαχαρής.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-30, 56-61, 81-74.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 2, Τζέιμς 16 (1), Γκριν 2, Χάρις 2, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 23 (1), Λαρεντζάκης 12 (2), Μπάρλοου 11 (3), Μαυροειδής 6, Σι 2.

Ρέθυμνο (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 13 (3), Γκούντγουϊν 9, Μέντλοκ 13 (1), Κώττας 2, Χριστοδούλου 7 (1), Μούντι 17 (2), Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 2, Ρόμπερτσον 11 (2), Ράιτ.