ΑΕΚ – Προμηθέας Πάτρας 76-60

Το 7Χ7 στο πρωτάθλημα Stoiximan.gr Basket League πέτυχε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 76-60 του Προμηθέα στο Κλειστό του ΟΑΚΑ.

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Προμηθέας «έτρεξε» σερί 7-0. Ο Βασιλειάδης με τρεις εύστοχες βολές έκανε το 7-3, στο 3’ και ο Γουίλιαμς με τρίποντο μείωσε 9-6, στο 4’. Με επιμέρους σκορ 14-11, οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά +6 (23-17), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με επιμέρους σκορ 4-2, ο Προμηθέας ανέβασε τη διαφορά στο +7 (27-19), με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Μιλόσεβιτς με δίποντο μείωσε 27-21 και ο Βασιλειάδης με τρίποντο έκανε το 31-28, πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 10-9, η ΑΕΚ μείωσε στους δύο πόντους (40-38), με το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Ντίξον με δίποντο ισοφάρισε 43-43, στο 24’ και ο Μιλόσεβιτς με δίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (47-45), στο 26’. O Ιβάνοβιτς συνέχισε το επιθετικό σερί της «Βασίλισσας» και με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +5 (50-45), στο 27’. Με επιμέρους σκορ 7-3, η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +9 (57-48), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ντίξον με δίποντο έκανε το 59-48, και ο Σάκοτα το 62-48, στο 31’. Ο Γκίκας με τρίποντο μείωσε 62-55, στο 34’. Ο Βασιλειάδης με νέο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +12 (67-55), τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Ο Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 71-56, δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με τον Σαρικόπουλο να ευστοχεί σε μία βολή και να διαμορφώνει το τελικό 76-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-40, 57-48, 76-60

Διαιτητές: Μάνος, Παγώνης, Συμεωνίδης

ΑΕΚ: (Ζντοβτς): Ούκιτς, Σάκοτα 3 (1), Βασιλειάδης 19 (4), Μιλόσεβιτς 13 (1 τρ. – 7 ριμπ.), Χαριτόπουλος, Ντίξον 9 (5 ασ), Λαρεντζάκης 2,  Ιβανόβιτς 5 (1 τρ. – 9 ασ), Μαυροειδής 15, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 10 (2), Τσαλμπούρης

Προμηθέας (Βετούλας): Κλαρκ 11 (2), Γιαννικόπουλος, Γκίκας 6 (2), Πέττας 9 (1), Γερομίχαλος, Φαγιέ 12 (2), Γκράβας, Τσάμης 3, Γκάτζιος 1, Τζόνσον 6, Σαρικόπουλος 10, Μουρ 2.