ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 85-93

Η ΑΕΚ έχασε με 93-85 από τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και υπέστη την ενδέκατη ήττα της στο Πρωτάθλημα. Ο Σκότι Ουίλμπεκιν (16 πόντοι) και ο Μαλίκ Χέρστον (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με τρίποντο του Ντούσαν Σάκοτα η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-2 στο 2’, αλλά με σερί 5-0 ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 7-5. Ο Κέβιν Λάνγκφορντ με τρίποντο και φάουλ ανέβασε την διαφορά στους 7 πόντους (16-9) υπέρ των φιλοξενούμενων στο 5’. Ο Μαλίκ Χέρστον μείωσε σε 16-12 στο 7’, ενώ με σερί 4-0 οι γηπεδούχοι ροκάνισαν την διαφορά στους 2 πόντους (20-18) στο 9’. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-18 το οποίο γράφτηκε με τρίποντο του Μαρκ Κάρτερ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με την ΑΕΚ να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 7-2 και να φέρνει το ματς στα… ίσια (25-25 στο 13’). Μάλιστα, με νέο επιμέρους σκορ 7-3 οι «κιτρινόμαυροι» πήραν «κεφάλι» με 32-28 στο 16’. Ο ΠΑΟΚ απάντησε και με τρίποντο του Γιώργου Δέδα ισοφάρισε σε 35-35 στο 18’.

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν έδωσε… αέρα 4 πόντων (40-36) στην «Βασίλισσα» στο 19’, όμως οι Θεσσαλονικείς απέκτησαν ξανά την πρωτοπορία χάρη σε ένα σερί 5-0 που πραγματοποίησαν (41-40). Ο Ουίλμπεκιν ευστόχησε στο λέι απ και έγραψε το 42-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο ξεκίνημα της επανάληψης. Με σερί 5-0 η ΑΕΚ μετέτρεψε το εις βάρος της 47-46 σε υπέρ της 51-47, 6 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Με σερί 14-0 ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 10 πόντους (61-51) στο 26’. Η ΑΕΚ επανήλθε και με δικό της σερί 9-0 μείωσε σε 61-60 στο 28’.

Μάλιστα, ο Καρλ Ίνγκλις με δύο βολές έκανε το 64-64 στο 29’ ενώ ο Ζήσης Σαρικόπουλος οδήγησε στο 68-66 του δεκαλέπτου. Ο Καρλ Ίνγκλις με τρίποντο αύξησε τη διαφορά στους 5 πόντους (71-66) στο 31’. Ο Κάρτερ τον… μιμήθηκε για το 71-69. Με επιμέρους σκορ 14-8 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 83-79 στο 37’.

Ο Τόμας Ντελινινκάιτις «ψαλίδισε» τη διαφορά στον… πόντο (83-82), ενώ απέμεναν 2 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα για τη λήξη του αγώνα. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό 93-85 που διαμορφώθηκε ύστερα από κάρφωμα του Βον.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Μάνος – Μαγκλογιάννης.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 42-41, 68-66, 85-93.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 16 (2 τριπ., 5 ασισ.), Ντελινινκάιτις 13 (2), Σάκοτα 10 (1), Κασελάκης, Χέρστον 16 (10 ριμπ.), Σαρικόπουλος 13 (5 ριμπ.), Αθηναίου, Μιλόσεβιτς 7, Μενσά – Μπονσού 2, Ίνγκλις 8 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 16 (1 τριπ., 6 ριμπ.), Λιάπης 6 (2), Κάρτερ 17 (3), Τσόχλας 2 (7 ασισ.), Δέδας 13 (2), Μαργαρίτης 7 (1 τριπ., 6 ριμπ.), Όντουμ 11 (1), Βον 13 (8 ριμπ.), Σιναντίνοβιτς, Χαριτόπουλος 8.