AEK – ΠΑΟΚ 77-71

Τη 15η νίκη στο Πρωτάθλημα Stoiximan.gr Basket League πέτυχε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 77-71 του ΠΑΟΚ στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 5-1.  Ο Ούκιτς με τρίποντο έκανε το 9-5, στο 4’ και ο Σάιμπερτ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +7 για τους φιλοξενούμενους (12-5), στο 5’. Με επιμέρους σκορ 15-11, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (27-16), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ντίξον με δίποντο και Σάκοτα με τρίποντο μείωσαν 29-21, στο 11’. Ο Ούκιτς με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσε στους δύο πόντους (31-29), στο 15’. Με επιμέρους σκορ 7-7, ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα (39-37), με το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Ούκιτς με δίποντο μείωσε 40-39, στο 21’ και ο Ντίξον με μία εύστοχη βολή ισοφάρισε (40-40), στο 22’. Ο Ντίξον με δίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (42-40), στο 23’. Ο Βασιλειάδης με τρίποντο και ο Μαυροειδής με δίποντο ανέβασαν τη διαφορά στο +3 (47-44), στο 24’. Με επιμέρους σκορ 12-10, η «Βασίλισσα» ανέβασε τη διαφορά στο +5 (59-54), στο 30’.

Ο Σάκοτα με δύο βολές έκανε το 61-57, στο 31’ και ο Μαυροκεφαλίδης με δίποντο συνέχισε το σερί της ΑΕΚ για το 64-57, στο 35’. Ο Ούκιτς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα +7 (73-66), στο 38’. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 5-0 μειώνοντας στους δύο πόντους (73-71), ένα λεπτό πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Ο Ούκιτς με δίποντο έκανε το 75-71, τριάντα δευτερόλεπτα για το τέλος και ο Βασιλειάδης με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 37-39, 59-54, 77-71

Διαιτητές: Σχινάς, Πουρσανίδης, Διαμαντής

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 17 (2 τρ. – 5 ριμπ.), Μακ Γκραθ 4, Ελόνου 8 (9 ριμπ.), Σάκοτα 13 (1), Βασιλειάδης 9 (1 τρ. – 9 ριμπ.), Χαριτόπουλος 1, Ντίξον 6 (3 ασ), Λαρεντζάκης 7 (1), Νιούλεϊ 2, Μαυροειδής 6 (6 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας 11 (3), Μαργαρίτης 5 (1), Μακ Φάντεν 16 (3), Μιλένοβιτς 4, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης, Σάιμπερτ 5 (1), Πέινερς 6, Κλάντον 17 (8 ριμπ.).