ΑΕΚ – Ουσάκ 72-78

Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η ΑΕΚ στο 16ο Διεθνές Τουρνουά «Cevad Soydas».

Η «Βασίλισσα» ηττήθηκε 78-72 από την Ουσάκ στον Τελικό που διεξήχθη στο Tofas Spor Salonu.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν στο σκορ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το πρώτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά (21-16). Η Ουσάκ κατάφερε περάσει μπροστά στο σκορ (27-29) στο 15’, με την ΑΕΚ να ξαναπαίρνει το προβάδισμα με το τέλος του ημιχρόνου (40-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 54-49 στο 30’, η ΑΕΚ αντέδρασε και πέρασε μπροστά 69-67, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη.

Στα άλλα ματς, η Τόφας επικράτησε 79-73 της Μπουγιουκσεχίρ Μπελεντίγε στον μικρό Τελικό και η Μπάνβιτ 75-64 επί της Τραμπζοσπόρ για τις θέσεις 5-6.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 40-33, 49-54, 72-78

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 4 (5 ασ), Σάκοτα 10 (2), Βασιλειάδης 8 (2), Μιλόσεβιτς 16 (2), Χαριτόπουλος, Ντίξον 17 (2), Λαρεντζάκης, Όουενς 6 (6 ριμπ.), Μωραίτης, Μαυροειδής 6, Σκουλίδας 3 (1), Γουίλιαμς 2.

Ουσάκ (Μπουλκάζ): Καβακλίογλου 2, Tσαντάν 3 (1), Φρειμάνις 7, Λάιονς 23 (2 τρ. – 8 ασ), Σονμέζ, Ντεμιρέλ 8 (2), Καίρις, ΜακΚίσικ 16 (2), Μονρό 19 (8 ριμπ.)