AEK – Λαύριο DHΙ 96-56

Η αύρα του Γιώργου Τρόντζου οδήγησε τη «Βασίλισσα» σε εξαιρετική εμφάνιση καθώς επιβλήθηκε 96-56 του Λαυρίου DHI στο Κλειστό του ΟΑΚΑ για τη 2η αγωνιστική Stoiximan.gr Basket League. Ο Μάικλ Ντίξον με 12 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η «έτρεξε» επιμέρους σκορ 5-4.  Ο Μαυροειδής με τρεις συνεχόμενους πόντους και ο Βασιλειάδης με δίποντο ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (10-4), στο 5’. Mε επιμέρους σκορ 19-8, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 17 πόντων (29-12), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 8-2, μείωσαν 31-20, με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου.  Ο Φάλκερ με δίποντο έκανε το 33-20, στο 12’ και ο Ντίξον με πέντε συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +20 (40-20), στο 15’. Με επιμέρους σκορ 13-8, η ΑΕΚ πήγε με προβάδισμα 25 πόντων (53-28), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Φάλκερ με δίποντο και ο Σάκοτα με γκολ – φάουλ ανέβασαν τη διαφορά στο +27 (61-34), στο 26’. Ιβάνοβιτς και Σάκοτα με τρίποντα και ο Μιλόσεβιτς με δίποντο έφτασαν τη διαφορά στο +31 για την ΑΕΚ (69-38), στο 29’, με το Λαύριο να μειώνει με σερί 4-0 (69-42), στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Η «Βασίλισσα» με σερί 8-0 ανέβασε τη διαφορά στο +33 (77-44) στο 33’. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Τσαλμπούρη με δίποντο να διαμορφώνει το τελικό 96-56.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Διαμαντής, Ξενικάκης

Τα δεκάλεπτα: 29-12, 53-28, 69-42, 96-56

ΑΕΚ (Ζντοβτς):  Ούκιτς 7 (1 τρ. – 5 ασ), Σάκοτα 11 (1  τρ. – 6 ριμπ.), Βασιλειάδης 8 (2), Μιλόσεβιτς 5, Ντίξον 12 (1 τρ. – 4 ασ – 3 κλεψ.), Λαρεντζάκης 5 (1), Φάλκερ 6 (5 ριμπ.), Ιβάνοβιτς 11 (1), Μαυροειδής 10, Σκουλίδας 5 (1), Γουίλιαμς 10 (2), Τσαλμπόυρης 6.

Λαύριο DHI (Σερελής): Γιάνγκ 14, Τζόνσον 7 (1), Χάμιλτον 5, Πάντερ 4, Στεφανίδης 7 (1), Αθανασούλας 4, Περράκης, Κακλαμανάκης 8, Αναγνωστάκης, Κοκ 2, Μπολντς 5 (1).