ΑΕΚ – Κόροιβος 86-60

Την 3η της νίκη στο Πρωτάθλημα της Basket League πέτυχε η ΑΕΚ καθώς επιβλήθηκε 86-60 του Κόροιβου στο Κλειστό του ΟΑΚΑ.  Ο Κέλσι Μπάρλοου με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Mε την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 4-0.  Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερι 7-0 και πέρασαν μπροστά στο σκορ (7-4), στο 2’. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο ισοφάρισε (7-7), στο 3’. Ο Ελόνου με τρεις συνεχόμενους πόντους έκανε το 10-9, στο 5’.  Με επιμέρους σκορ 16-10, η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +7 (26-19), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Ξανθόπουλος με δίποντο έκανε το 28-21, με την έναρξη της 2ης περιόδου και ο Μπάρλοου με τρίποντο το 31-23, στο 12’. Ο Σάκοτα με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +11 (38-27), στο 14’. Με επιμέρους σκορ 13-8, η «Βασίλισσα» πήγε με διαφορά +16 (51-35), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Ελόνου με δίποντο έκανε το 53-38, στο 22’. Ο Κάρσον με δίποντο μείωσε 53-40, στο 23’ και ο Σκουλίδας με τρίποντο μείωσε στους δέκα πόντους (53-43), στο 24’. Mε επιμέρους σκορ 12-8, η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +14 (65-51), στο 30’.

Η ΑΕΚ με σερί 6-0, ανέβασε τη διαφορά στο +20 (71-51), στο 32’ και ο Μπάρλοου με κάρφωμα έκανε το 75-54, στο 34’. Ο Τσαλμπούρης με κάρφωμα και ο Μωραϊτης με τρίποντο έκαναν το 80-56, δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με τον Αντωνάκη να ευστοχεί σε δίποντο στην τελευταία φάση του αγώνα και να διαμορφώνει το τελικό 86-60.

Διαιτητές: Μπήτης (Αν. Μακεδονίας)-Παντελίδης (Αν. Στερεάς και Ευβοίας)-Β. Πιτσίλκας (ΚΔ Θεσσαλίας).

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 51-35, 65-51, 86-60.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 8, Τζέιμς 1, Γκριν 12 (2), Χάρις 6, Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 11 (1), Τσαλμπούρης 4, Λαρεντζάκης 13 (2), Μπάρλοου 14 (2), Αγραβάνης, Μωραΐτης 5 (1), Μαυροειδής 10.

Κόροιβος (Ντίνος Καλαμπάκος): ΝτεΚόζι 12, Κάρσον 12, Πόσλεϊ 11 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης 2, Σαχπατζίδης 4, Σκουλίδας 8 (2), Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Χάινς 7, Ράουντρι, Ντίκερσον 4.