ΑΕΚ – Καβάλα 80-72

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ έκανε η ΑΕΚ καθώς επιβλήθηκε 80-72 της Καβάλας στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Μαλίκ Χέρστον με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ (6-5).  Ο Μαλίκ Χέρστον με τέσσερις προσωπικούς του πόντους και ο Κρις Ουόρεν με δύο έδωσαν προβάδισμα στη «Βασίλισσα» έξι πόντων (15-9) στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 13-12 η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά της στους επτά πόντους (28-21) με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Καβάλα με σερί 5-0 μείωσε 28-26 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ωστόσο ο Μιλόσεβιτς με πέντε πόντους  απάντησε στο σερί των φιλοξενούμενων για το 33-26 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Ρόμπινσον και Κέμπ με δίποντα μείωσαν τη διαφορά στον ένα πόντο από την ΑΕΚ (35-34) τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 10-8 η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 45-42.

Το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα με επιμέρους σκορ 11-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της επανάληψης ανέβασε τη διαφορά στους δώδεκα πόντους (56-44). Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 60-46 στα μισά της τρίτης περιόδου. Η Καβάλα με επιμέρους σκορ 10-4 μείωσε στους οκτώ πόντους (64-56) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με την έναρξη της τελευταίας «πράξης» του αγώνα  Μαυροκεφαλίδης με δίποντο και Καλαμπόκης με τρίποντο έδωσαν προβάδισμα δεκατριών πόντων στη «Βασίλισσα» (69-56) και ο Μιλόσεβιτς με γκολ-φάουλ έκανε το 74-59, έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Τζόουνς με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε για τους φιλοξενούμενους (76-64) στα μισά της τέταρτης περιόδου.

Ο Μιλόσεβιτς με δύο εύστοχες βολές ανέβασε τη διαφορά στους δεκατέσσερις πόντους (78-64), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κύλισαν διαδικαστικά με την ΑΕΚ να επικρατεί με 80-72.

Διαιτητές: Καλδίρης, Παφίλης, Παγώνης

Τα δεκάλεπτα:  28-21, 45-42, 64-56, 80-72

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα):  Παπαντωνίου 3, Ουόρεν 8, Κάρτερ 2, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7 (1), Σκραμπ 3 (1), Χέρστον 16, Σάκοτα 12 (2), Μιλόσεβιτς 14 (1), Μαυροκεφαλίδης 13 (1 τρ. – 11 ριμπ.), Ανοσίκε (6 ριμπ.).

ΚΑΒΑΛΑ (Γιάννης Τζήμας): Κεμπ 2, Βαν Ντερ Μαρς 4, Γιαννακίδης, Σταμπουλής 7 (1), Κοστόφ 16 (2), Τζόουνς 22 (2), Γκέλιος, Καλαιτζίδης 4, Λίβας 3 (1), Βάργκας 6, Ρόμπινσον 8 (1 τρ. – 6 ασ).