AEK – Εστουντιάντες 79-87

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 87-79 από την Εστουντιάντες στο Κλειστό του ΟΑΚΑ για την 1η αγωνιστική του Basketball Champions League. Ο Τζέιμς με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η Εστουντιάντες «έτρεξε» επιμέρους σκορ 7-2. Σι με δίποντο και Τζέιμς με δύο εύστοχες βολές απάντησαν με σερί 4-0 για την ΑΕΚ (7-6), στο 3’. Με σερί 6-0, οι Ισπανοί ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (13-6), στο 5’. Με επιμέρους σκορ 18-9, η Εστουντιάντες ανέβασε τη διαφορά στο +16 (31-15), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ξανθόπουλος και Άτιτς με δίποντα μείωσαν (31-19), με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου. Ο Σάκοτα με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 36-24, στο 13’. Ο Άτιτς με δίποντο έφερε τη διαφορά στους 10 πόντους (38-28), πέντε λεπτά για το ημιχρόνο. Με επιμέρους σκορ 10-10, η Εστουντιάντες κράτησε το προβάδισμα των 10 πόντων (48-38), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Ξανθόπουλος με δίποντο έκανε το 48-40, στο 22’. Με επιμέρους σκορ 8-1, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +15 (56-41), στο 24’. Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 4-0 και μείωσε στους 11 πόντους (56-45), στο 25΄. Με επιμέρους σκορ 10-9, η ΑΕΚ μείωσε ξανά στους 10 πόντους (65-55), στο 30’.

Ο Σάκοτα με δίποντο έκανε το 65-57, με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και ο Ξανθόπουλος με δύο εύστοχες βολές κατέβασαν τη διαφορά στους 6 πόντους (65-59), στο 32’. Ο Τζέιμς με τέσσερις συνεχόμενους πόντους συνέχισε το επιθετικό σερί της «Βασίλισσας» και μείωσε στους 3 πόντους (66-63), στο 33’.

Ο Ξανθόπουλος με κλέψιμο και δίποντο μείωσε στον πόντο (66-65), στο 34’. Με σερί 4-0, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και ανέβασαν την υπέρ διαφορά τους στο +5 (70-65), πέντε λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Τζέιμς με τρίποντο έκανε το 70-68, στο 36’, με την Εστουντιάντες να «τρέχει» νέο σερί 6-0 για το 76-68, δυόμιση λεπτά πριν το τέλος. Ο Κουκ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά (79-68), ένα λεπτό και σαράντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ο Ξανθόπουλος με τρίποντο πίσω από το κέντρο διαμόρφωσε το τελικό 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 15-31, 38-48, 55-65, 79-87

Διαιτητές: Ματζόνι (ΙΤΑ), Στόικα (ΡΟΥ), Μπίγιεντιτς (ΒΟΣ)

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 3, Τζέιμς 21 (2), Γκριν 9 (1), Ξανθόπουλος 13 (1), Σάκοτα 16 (1), Άτιτς 8, Μπάρλοου, Μωραΐτης, Μαυροειδής 5, Σι 4.

Εστουντιάντες (Σάλβα Μαλδονάδο): Τσβέτκοβιτς 9 (1), Χάκανσον, Μπρισουέλα, Βιτσέδο 5 (1), Κουκ 11 (2), Σούτον 2, Λάντεσμπεργκ 28 (3), Μπράουν 24 (2), Κάνερ-Μέντλεϊ 2, Αρτεάγκα 6.