ΑΕΚ – Αρκαδικός 87-74

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε 87-74 του Αρκαδικού για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου στο πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Μαρκ Κάρτερ με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με  την έναρξη της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» σερί 5-0.  Ο Σαρικόπουλος με δίποντο μείωσε (5-2) στο 2ο λεπτό του αγώνα. Με νέο σερί 4-0 ο Αρκαδικός ανέβασε τη διαφορά στο +7 (9-2). Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 5-0 και μείωσε στους δύο πόντους (9-7), με τη συμπλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών. Με επιμέρους σκορ 12-11, oι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα (20-19), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Δημήτρης Μαυροειδής με δίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (21-20), με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Με σερί 4-0 ο Αρκαδικός πήρε ξανά… κεφάλι στο σκορ (24-22), στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.  Ο Κάρτερ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε (26-26), πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 14-10, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (40-36), με το τέλος του ημιχρόνου.

Γκριν και Μπράουν με δίποντα ισοφάρισαν 40-40, με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ο Γκριν με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ 47-46 και ο Κάρτερ με νέο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +4 (50-46) στο 26ο λεπτό. Με επιμέρους σκορ 12-11, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (62-57), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Γιάννης Καλαμπόκης με τρίποντο έκανε το 65-58 και ο Σάκοτα με νέο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +8 (68-60), στο 33ο λεπτό.  Με επιμέρους σκορ 7-1, οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς πήραν προβάδισμα δεκατεσσάρων πόντων (75-61), τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Τα τελευταία λεπτά κύλισαν διαδικαστικά με τον Καλλινικίδη με τρίποντο να διαμορφώνει το τελικό 87-71.

Διαιτητές: Μάνος, Κατραχούρας, Κοντίλης

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-40, 62-57, 87-71

AEK: (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου (6 ασ), Σάκοτα 7 (1), Μιλόσεβιτς 13 (1), Γκριν 11 (2 τριπ. – 5 ασ), Μαυροκεφαλίδης 6, Κάρτερ 24 (4 τριπ. – 5 ριμπ.), Μπράουν 4, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 6 (2), Μαυροειδής 11, Έρικ 1.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: (Γιάννης Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Τζόουνς 15 (2), Καββαδάς 18 (5 ριμπ.), Βαν Όστρουμ 9, Κοψαύτης, Στεφανίδης 8, Τζόουνς Τ. 4, Νούτινεν 2, Καλινικίδης 6 (1), Εζόμο, Λι 9, Λίτζιον 3.