ΑΕΚ – Άρης 93-77

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε του Άρη με 93-77 στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και πανηγύρισε την δέκατη τρίτη και πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο Πρωτάθλημα. Ο Καρλ Ίνγκλις με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας» ενώ έξι παίκτες τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Με ένα τρίποντο του Σκότι Ουίλμπεκιν και ένα γκολ-φάουλ του Ποπς Μενσά – Μπονσού η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-2 στο 2’. Ο Άρης πραγματοποίησε ένα σερί 5-0 και πήρε «κεφάλι» με 7-6 στο 3’. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν ξανά το προβάδισμα χάρη σε δύο σερί τρίποντα του Καρλ Ίνγλις (12-7 στο 4’).

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με νέο σερί 6-0 για το 13-12, 4 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 7-2 η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 19-15, ωστόσο ο Νέιμικ έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Άρη (21-19) και ολοκλήρωσε ένα σερί 6-0. Το δεκάλεπτο έληξε με το ματς να είναι στην ισορροπία (21-21).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 9-4 για το 30-25 στο 13’. Ο Γιάννης Αθηναίου με τρίποντο διαμόρφωσε το 35-29 στο 15’. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έκανε επιμέρους σκορ 7-2 και ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους (42-31) στο 17’. Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ μείωσε σε 45-35, αλλά ο Καρλ Ίνγκλις ευστόχησε σε τρίποντο και έγραψε το 48-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Βεζένκοφ πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους και ροκάνισε την διαφορά στους 6 πόντους (48-42). Ο Μενσά – Μπονσού με δύο ελεύθερες βολές έγραψε το 53-44 στο 24’, αλλά ο Άρης μείωσε σε 53-50 με σερί 6-0 στο 25’. Η ΑΕΚ συνέχισε να κρατάει την πρωτοπορία, ο Μίλαν Μιλόσεβιτς με γκολ-φάουλ αύξησε την διαφορά στους 6 πόντους (66-60 στο 29’). Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει το 67-62.

Η τελευταία «πράξη» της αναμέτρησης άρχισε με την ΑΕΚ να διατηρεί την διαφορά στους 7 πόντους (73-66 στο 32’). Με επιμέρους σκορ 10-6 οι γηπεδούχοι επανέφεραν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (83-72 στο 36’). Ο Αθηναίου με τρίποντο και ο Μενσά – Μπονσού με μία βολή διαμόρφωσαν το 87-74 στο 38’. Η «Βασίλισσα» συντήρησε την διαφορά μέχρι το τελικό 93-77.

Διαιτητές: Καρακατσούνης – Παπαπέτρου – Ανδρικόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 48-35, 67-62, 93-77.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 10 (2 τριπ., 6 ασισ.), Ντελινινκάιτις 7 (1), Σάκοτα 2, Χέρστον 16 (1), Σαρικόπουλος, Αθηναίου 14 (4), Μιλόσεβιτς 10 (1 τριπ., 6 ριμπ.), Μενσά – Μπονσού 16 (12 ριμπ.), Ίνγκλις 18 (6).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 2, Ριντ 2, Τόμας 16 (2 τριπ, 10 ριμπ, 6 ασισ.), Χαρίσης 2, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 23 (2 τριπ., 7 ριμπ.), Νέιμικ 20 (6 ριμπ.), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 8.