ΑΕΚ – Άρης 89-81

H AEK επιβλήθηκε 89-81 του Άρη στο Κλειστό του ΟΑΚΑ, έκανε το 3-1 στη σειρά και κατέλαβε την 3η θέση στο πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ο Μαλίκ Χέρστον με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Mε την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 4-4.  Ο Μαυροειδής με δύο εύστοχες βολές και ο Χέρστον με δίποντο έδωσαν προβάδισμα στην ΑΕΚ (8-4), στο 3ο λεπτό.  Ο Σάκοτα με πέντε πόντους και ο Χέρστον με νέο κάρφωμα ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (17-8), πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με επιμέρους σκορ 10-5, ο Άρης μείωσε στους τέσσερις πόντους (22-18), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Καλαμπόκης με δίποντο έκανε το 24-20 με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου και ο Μπράουν διεύρυνε το σερί της ΑΕΚ (26-20), στο 12ο λεπτό.  Με τρίποντο ο Μιλόσεβιτς ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +9 (31-22), έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.  Με επιμέρους σκορ 16-11, ο Άρης μείωσε στους πέντε πόντους (43-38), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Μπράουν με τρίποντο έκανε το 46-39, με την έναρξη της τρίτης περιόδου και ο Χέρστον με γκολ – φάουλ το 49-42, στο 22ο λεπτό.  Ο Σάκοτα με τρεις συνεχόμενους πόντους και ο Μαλίκ Χέρστον με νέο γκολ – φάουλ ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (55-44), στο 23ο λεπτό.  Ο Μακνίλ με δίποντο μείωσε 55-46, πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 18-18, η διαφορά παρέμεινε στο +9 για την ΑΕΚ (73-64), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Μπράουν με δίποντο έκανε το 75-64, με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και ο Χέρστον με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους δώδεκα πόντους (78-66), στο 32ο λεπτό.  Οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-0 μείωσαν (78-71), στο 33ο λεπτό.  Με τρίποντο του Γιάννη Καλαμπόκη η ΑΕΚ ξανά στο +11 (82-71), πέντε λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 5-1 μείωσαν (85-79), δύο λεπτά για το τέλος. Ο Μιλόσεβιτς με δίποντο έκανε το 87-79, με τον Σάκοτα να ευστοχεί σε δύο βολές και να διαμορφώνει το τελικό 89-81.

Διαιτητές:  Πηλοϊδης, Καρακατσούνης, Παπαπέτρου

Τα δεκάλεπτα:  22-18, 43-38, 73-64, 89-81

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Σάκοτα 14 (1τριπ. – 4 ασ), Μιλοσέβιτς 7 (1 τριπ. – 8 ριμπ.), Παπαντωνίου 2,Χέρστον 24 (2 τριπ. – 5 ασ), Kαλαμπόκης 6 (1), Κατσίβελης 2, Κάρτερ 7 (1), Μπράουν 22 (4 τριπ.), Έρικ, Μαυροειδής 5 (8 ριμπ.), Σαρικόπουλος.

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς 3 (1), Γουάιτ 16, Γουότερς 17 (3) Ζάρας 6 (1), Κοέν 10 (1), Χάγκινς 3, Μούρτος, Σίμτσακ 4, Μακνίλ 13 (1).