AEK – Άρης 74-83

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 83-74 από τον Άρη για 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ΣΚΡΑΤΣ στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 13 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας»

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 6-2. Ο Άρης με δίποντο του Oυάιτ μείωσε 6-4, ωστόσο ο Μαυροκεφαλίδης ανέβασε ξανά τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (8-4). Η «Βασίλισσα» με σερί 4-0 έκανε το 12-6, στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 16-8 οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (22-20) με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με επιμέρους σκορ 5-5 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η διαφορά έμεινε στους δύο πόντους υπέρ του Άρη (27-25). Οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-0 έκαναν το 33-26, και ο Μαρκ Κάρτερ με δίποντο μείωσε για το 33-28, πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο. Η ΑΕΚ με σερί 4-0, μείωσε στους τρεις πόντους τη διαφορά (37-34), δύο λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 4-2 o Άρης κράτησε το προβάδισμα του (41-36), με τη λήξη του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Άρης «έτρεξε» σερί 4-0, ωστόσο, ο Κατσίβελης με δίποντο έκανε το 45-38. Με επιμέρους σκορ 10-2 οι Θεσσαλονικείς πήρε προβάδισμα δεκαπέντε πόντων (55-40). Η ΑΕΚ με σερί 4-0 μείωσε 55-44, στα μισά της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 13-9, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την υπέρ διαφορά τους (68-53), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ντούσαν Σάκοτα με τρίποντο και ο Κούπερ με δίποντο μείωσαν στους εννέα πόντους (73-64), πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Σάκοτα με νέο τρίποντο μείωσε στους οκτώ πόντους (77-69), δύο λεπτά πριν το τέλος. Μούρτος και Κούπερ διαμόρφωσαν το τελικό 83-74.

Διαιτητές: Πιλοίδης, Αναστασόπουλος, Τζαφλέρης

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-41, 53-68, 74-83

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου, Κούπερ 12 (3 τριπ. – 6 ασ), Κάρτερ 13, Κατσίβελης 6, Σάκοτα 6 (2), Χέρστον 4, Καλαμπόκης, Mιλόσεβιτς 8, Μαυροκεφαλίδης 10 (6 ριμπ.), Μαυροειδής 11 (7 ριμπ.).

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6, Πελεκάνος 7 (1), Oυάιτ 20 (2 τριπ. – 7 ριμπ.), Oυότερς 10 (1), Ζάρας 6, Χάγκινς 9, Κοέν 2, Μούρτος 6, Σίμτσακ 2, Μακνίλ 15 (1).