ΑΕΚ – Άρης 71-60

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε 71-60 του Άρη στο Κλειστό του ΟΑΚΑ, έκανε το 3-0 στη σειρά της τελικής φάσης των πλέι οφ και κατέκτησε την 3η θέση στο Πρωτάθλημα της Basket League. O Μάικλ Ντίξον με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 4-0.  Οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ (6-4), στο 3΄. Ο Μωραϊτης με τρίποντο μείωσε 8-7, στο 4’. Με επιμέρους σκορ  11-11, ο Άρης κράτησε το προβάδισμα (19-18), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Μαυροκεφαλίδης με δίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (20-19), με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου και ο Ντίξον με τρίποντο έκανε το 25-24, στο 12’.  Ο Ελόνου με γκολ φάουλ ανέβασε τη διαφορά στους δύο πόντους (28-26), στο 15’. Με επιμέρους σκορ 14-11, η ΑΕΚ πήγε με προβάδισμα +5 (42-37), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Τσαϊρέλης με δίποντο μείωσε 42-39, με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου και ο Μαυροειδής με δύο εύστοχες βολές έκανε το 44-39, στο 22’. Ο Νιούλεϊ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +8 (47-39), στο 23’ και ο Μαυροκεφαλίδης με δίποντο έκανε το 49-39, στο 24’.  Ο Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 51-39, πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.  Με επιμέρους σκορ 6-5, ο Άρης μείωσε στους έντεκα πόντους (56-45), στο 30’.

Ο Βασιλειάδης με δίποντο έκανε το 58-45, στο 31’ και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +14 (61-47), στο 34’. Ο Μωραϊτης με δίποντο έκανε το 63-48 και ο Βασιλειάδης με τρίποντο το 66-49, στο 36’.

Ο Ντίξον με γκολ φάουλ συνέχισε το επιθετικό σερί της «Βασίλισσας» για το 69-52, με τον Μούρτο να ευστοχεί σε δίποντο και να διαμορφώνει το τελικό 71-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-37, 56-45, 71-60

Διαιτητές:  Αναστόπουλος, Πουρσανίδης Γ., Πουρσανίδης Κ.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Μακ Γκραθ (5 ασ), Ελόνου 13 (9 ριμπ.), Βασιλειάδης 5 (1), Μιλόσεβιτς, Ντίξον 19 (3 τρ. – 6 ασ), Λαρεντζάκης 3 (1), Νιούλεϊ 8 (2), Μωραϊτης 5 (1), Μαυροειδής 8 (7 ριμπ.), Σκουλίδας, Μαυροκεφαλίδης 10.

Άρης (Πρίφτης): Σκοτ 10 (2), Ξανθόπουλος 2, Καλαϊτζάκης, Φλιώνης 5 (4 ασ), Τσαιρέλης 11 (2), Ζάρας 4, Χρηστίδης 4, Μούρτος 7 (10 ριμπ.), Σίμτσακ 2, Καββαδάς 11, Ντραγκίσεβιτς 4.