ΑΕΚ – Απόλλων Π. 84-78

Το έξι στα έξι στο πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ πέτυχε η ΑΕΚ καθώς επιβλήθηκε 84-78 του Απόλλωνα Πάτρας στο Κλειστό Γήπεδο του ΟΑΚΑ.  Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με το σκορ να είναι ισόπαλο 6-6 στα πρώτα τρία λεπτά. Ο Γουντς με δίποντο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Απόλλωνα, ωστόσο ο Χέρστον με δύο εύστοχες βολές μείωσε στον πόντο (11-10) στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 10 – 8 η διαφορά ανέβηκε στους τρεις πόντους υπέρ του Απόλλωνα με το τέλος της πρώτης περιόδου (21-18).

Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς με γκολ φάουλ ισοφάρισε για την ΑΕΚ με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (21-21).  Η «Βασίλισσα» με σερί 5-0 (Μιλόσεβιτς δίποντο – Κάρτερ δίποντο) πήρε προβάδισμα στο σκορ 25-23 στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Με σερί 6-0 η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά της στους τέσσερις πόντους (35-31) στα μισά της δεύτερης περιόδου, ωστόσο, ο Βεργίνης με τρίποντο μείωσε για το 35-34, δύο λεπτά για το ημίχρονο. Η ΑΕΚ με υπέρ της επιμέρους σκορ 10-9 πήγε με προβάδισμα δύο πόντων στο ημίχρονο (45-43).

Ο Μαλίκ Χέρστον με τέσσερις συνεχόμενους πόντους και ο Δημήτρης Κατσίβελης με γκολ φάουλ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έδωσαν… αέρα εννέα πόντων στη «Βασίλισσα» (52-43). Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Μέιερ στα μισά της τρίτης περιόδου μείωσαν στους έξι πόντους, ωστόσο, ο Ουόρεν με δίποντο ξανά έφερε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (54-46).  Ο Αθανασούλας με τρίποντο μείωσε για τους φιλοξενούμενους (56-52).  Με επιμέρους σκορ 9-7 το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα πήρε «κεφάλι» έξι πόντων με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Κάρτερ με τρίποντο ανέβασε κι άλλο τη διαφορά στους εννέα πόντους (68-59) με την έναρξη της τελευταίας «πράξης» του αγώνα.  Ο Κουζέλογλου απάντησε με τρίποντο για το 70-64 στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Απόλλων με σερί 7-0 μείωσε στον πόντο, πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, ωστόσο, ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο απάντησε για το 75-71.  Το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα με σερί 4-0 ανέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους (79-74), δύο λεπτά πριν το τέλος.

Ο Γιάννης Καλαμπόκης με τρίποντο ένα λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με δίποντο διαμόρφωσαν το τελικό 84-78.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Σταματόπουλος, Συμεωνίδης

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 45-43, 65-59, 84-78

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 8 (4 ασ), Ουόρεν 4, Κάρτερ 11 (2), Χέρστον 12, Καλαμπόκης 12 (2), Κατσίβελης 8 (1), Σάκοτα 2, Mιλόσεβιτς 7, Μαυροκεφαλίδης 16 (1 τρ. – 8 ριμπ.), Μαυροειδής 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Κώστας Μέξας): Αργυρόπουλος 3 (1), Βεργίνης 15 (4), Αθανασούλας 9 (3), Πάλμπλαντ, Καπ, Ντάνκαν 3 (9 ασ), Κουζέλογλου 5 (1), Μέιερ 20 (4), Πέρι 8, Γουντς 15 (10 ριμπ.).