AEK – AEK Λάρνακας 68-74

Την ήττα γνώρισε η ΑΕΚ στο πρώτο επί ελληνικού εδάφους φιλικό. Η «Βασίλισσα» ηττήθηκε σήμερα (10/09) 74-68 από την ΑΕΚ Λάρνακας στο Κλειστό του ΟΑΚΑ, αλλά είναι προφανές, ότι βρίσκεται ακόμα σε περίοδο, που αναζητά την «ταυτότητά» της.

Ο Ντούσαν Σάκοτα σημείωσε 15 πόντους με 4 τρίποντα και ο Γουίλιαμς με 12 πόντους και 2 τρίποντα από πλευράς ΑΕΚ, η οποία σε αντίθεση με τα φιλικά της Σλοβενίας δεν βρήκε το εύκολο καλάθι, ιδιαίτερα μέσα στο «ζωγραφιστό». Οι «κιτρινόμαυροι» αγωνίστηκαν δίχως τους διεθνείς Ντίξον, Μιλόσεβιτς, Ιβάνοβιτς.

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πάτησαν πιο καλά στο παρκέ και πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-6) στο 6΄. Η ΑΕΚ αντέδρασε, έφερε το ματς στα ίσια και στο 18΄ πήρε κεφάλι στο σκορ (34-32) με δίποντο του Ούκιτς για να πάει με το +5 στο ημίχρονο (38-33). Στην επανάληψη ο Μωραίτης με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +8 (41-33), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 12-3, πέρασαν μπροστά (45-44) στο 24’, για να πάρουν προβάδισμα επτά πόντων (58-51) με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει 66-59, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο με συνεχόμενους πόντους του Ούκιτς και του Βασιλειάδη μείωσε στον πόντο (69-68), ένα λεπτό πριν το τέλος. Η πρωταθλήτρια Κύπρου άντεξε, ωστόσο, στην αντεπίθεση και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-33, 51-58, 68-74.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Ψαριανός, Καλδίρης

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Μωραΐτης 3 (1), Παύλος 2, Τσαλμπούρης, Βασιλειάδης 8 (1), Σκουλίδας, Σάκοτα 15 (4), Μαυροειδής 5, Λαρεντζάκης 8, Βουγιασίνοβιτς, Ούκιτς 7, Όουενς 8, Γουίλιαμς 12 (2).

ΑΕΚ Λ. (Λίνος Γαβριήλ): Ράντετιτς 3 (1), Μπιγκς, Παλάλας, Πέτροβιτς 5 (1), Χίκι 13 (1), Τόμσον 19, Χάρις 9 (1), Κουμής, Γκούντγουιν 18, Στυλιανού, Γκαρσία 7, Πασαλής.